چهارشنبه 4 دلو|بهمن 1396 برابر با 24 جنوری 2018

تا 6 ماه دیگر افغانستان صاحب راهبرد ملی صادرات می‌شود 2 حوت|اسفند 1395

 

وزیران تجارت و زراعت، مسؤولان اتاق‌های تجارت و صنایع، شماری از بازرگانان و سرمایه‌گذاران امروز (دوشنبه) روی چه‌گونه‌گی ساخت راهبرد ملی صادرات افغانستان، در کابل به رأی‌زنی پرداختند. آنان می‌گویند که این راهبرد تا شش ماه آینده تدوین و عملی شود.

مسؤولان وزارت تجارت و صنایع می‌گویند، در این راهبرد تمامی مشکلات صادر کننده‌گان در نظر گرفته می‌شود و برای رشد صادرات کشور، افزایش امکانات، سهولت‌ها برای بازرگانان و سرمایه‌گذاران فراهم خواهد شد.

همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع می‌گوید، با عملی‌شدن این راهبرد مشکلات صادرکننده‌گان افغانستان حل شده، زمینه‌ها برای رشد اقتصادی، تولیدات داخلی و صنایع کشور نیز فراهم می‌شود.

آقای رسا می‌گوید، بر بنیاد این راهبرد، در  نخست از نگاه کمیت در بخش‌های تولید قالین، زعفران، صنایع دستی، بسته‌بندی میوه‌های خشک و تازه و سنگ‌های با ارزش و کم‌ارزش بیشتر توجه صورت می‌گیرد تا در بازارهای جهانی به رقابت پرداخته و برای این اقلام صادراتی کشور بازاریابی شود.

مسؤولان اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان، با آن که از ساختن این راهبرد استقبال می‌کنند، اما از حکومت می‌خواهند تا برای از میان برداشتن مشکلات صادرکننده‌گان برنامه‌های روشنی را روی دست گیرد.

عتیق‌الله نصرت، رییس هیأت عامل اتاق‌های تجارت و صنایع، نبود زیربناهای لازم چون زمین و برق و نبود تصدیق‌نامه‌های کیفیت کالا‌های صادراتی را مانع بزرگی فراراه افزایش صادرات می‌داند.

مسؤولان این اتاق‌، کسر بیلانس تجارت کشور را نیز بسیار نگران کننده می‌دانند و می‌گویند، در حال حاضر افغانستان ۵ درصد صادرات و ۹۵ درصد واردات دارد و این رقم را بزرگترین زیان به اقتصاد کشور می‌دانند. آنان از حکومت می‌خواهند که برای متوازان شدن کسر بیلانس تجارت نیز تلاش کند.

اما شماری از صادر کننده‌گان، حکومت را در بخش عملی‌شدن این گونه راهبردها به بی‌پروایی متهم کرده می‌گویند، تمامی برنامه‌های راهبردیی که برای حل مشکلات بازرگانان کشور در چند سال گذشته ساخته شده‌اند جنبۀ عملی ندارند. آنان بر عملی‌شدن جدیی راهبرد ملی صادرات از سوی نهادهای مسؤول تأکید می‌کنند.