چهارشنبه 4 دلو|بهمن 1396 برابر با 24 جنوری 2018

مسدود بودن گذرگاه تورخم و سپین‌بولدک، تنها در بهای میوه و سبزیجات اثر داشته است 7 حوت|اسفند 1395

 

مسؤولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گویند که بسته‌شدن گذرگاه‌های تورخم و سپین‌بولدک از سوی پاکستان اثر اندکی در بهای میوه‌های تازه و سبزیجات در بازار‌های افغانستان گذاشته است.

صیام پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان امروز (شنبه) در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، اکنون فصل صادرات میوه‌های پاکستان به افغانستان و آسیای میانه است و به این دلیل، بیشترین زیان را بخش خصوصی پاکستان متحمل می‌شود. او می‌گوید، بسته‌شدن گذرگاه‌های تورخم و سپین‌بولدک از سوی پاکستان این بار روی بهای مواد خوراکی اثری نداشته است، چون افغانستان راه‌های بدیل واردات کالاهای بازرگانی از مسیر آسیای میانه و بندر چابهار ایران را در اختیار دارد.

برخی از بازرگانان و دکانداران در شهر کابل نیز می‌گویند، با گذشت 8 روز از بسته‌شدن گذرگاه‌های تورخم و چمن، تنها در بهای سبزی‌ها و میوه‌هایی که از این کشور وارد می شوند، افزایش آمده است.

غلام سخی، فروشندۀ میوه در شهر کابل به سلام‌وطندار می‌گوید که پیش از مسدود شدن این گذرگاه‌ها، کینو چارک 50 افغانی بود، اما حال به صد افغانی رسیده است.

خالد، فروشندۀ سبزیجات در شهر کابل می‌گوید، تنها بهای سبزی‌های که از پاکستان وارد می‌شدند، افزایش یافته است. او می‌گوید که پیش از این بادنجان رومی کیلوی 30 افغانی بود، اما حال به 90 افغانی رسیده است.

پس از چندین حملۀ انفجاری در پاکستان، مقام‌های این کشور گذرگاه تورخم و سپین‌بولدک راه به روی افغان‌ها مسدود کردند.