آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

فیلم فروشنده ساختۀ اصغر فرهادی برنده اسکار شد 9 حوت|اسفند 1395

 

فیلم فروشنده اصغر فرهادی، که سال 1394 خورشیدی ساخته شد، جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان اسکار ۲۰۱۷ را به دست آورد.

اصغر فرهادی، کارگردان، فیلم‌ نامه‌نویس و تهیه کنندۀ فیلم ایرانی، در اعتراض به فرمان مهاجرتی جنجال برانگیز دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، از شرکت در برنامۀ اسکار خودداری کرد، هرچند این فرمان به حکم یک دادرس فدرال به حالت تعلیق در آمده است.

آقای فرهادی، انوشه انصاری و فیروز نادری را به عنوان نماینده‌گانش برای شرکت در هشتادونهمین مراسم اسکار معرفی کرد.

مراسم اعلام برنده‌گان هشتادونهمین دور جوایز سینمایی اسکار در حالی به پایان یافت که جایزۀ بهترین فیلم به فیلم مهتاب « «Moonlighکه در سال 2016 در سبک درام و زنده‌گی‌نامه‌یی به کارگردانی «برجنکینز» فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان فیلم از ایالات متحده آمریکا منتشر شد، رسید. و فیلم فروشنده نیز برنده اسکار خارجی شد.

امسال فیلم «لالا لند» یا سرزمین رویایی یک فیلم رمانتیک و موزیکال آمریکایی‌، با نامزدی در ۱۴ شاخه پیشتاز این رویداد سینمایی بود و در نهایت رقابت را به فیلم مهتاب ساخته بری جنکینز واگذار کرد.

فروشنده فیلمی به کارگردانی و نویسنده‌گی اصغر فرهادی‌ست. این هفتمین فیلم بلند آقای فرهادی است که نخست «برسد به دست آهو» نام داشت اما در میانه‌های فیلم‌برداری نامش تغییر کرد و با عنوان فروشنده اکران شد.

فروشنده در زمان اکرانش موفق شد رکورد بیشترین فروش که پیشتر در دستان محمد رسول‌الله فیلم مجید مجیدی بود را بشکند و پُر فروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شود. فروشنده به عنوان نماینده ایران در اسکار به آکادمی اسکار معرفی شد و سرانجام موفق شد پس از قرارگیری در فهرست نهایی نامزدان بهترین فیلم خارجی زبان اسکار 2017 این جایزه را از آن خود سازد.

آقای فرهادی، در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز با فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزۀ اسکار شده بود.

اصغر فرهادی، در کنار ویتوریو دسیکا، اینگمار برگمن و فدریکو فلینی یکی از چهار کارگردانی‌ست که بیش از یک بار اسکار بهترین فیلم خارجی را برای آثارشان به دست آورده‌اند.