سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

نبض تجارت افغانستان در دست اسلام‌آباد؛ 80 میلیون دالر ضرر در 19 روز 17 حوت|اسفند 1395

 

مسؤولان اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان امروز در نشستی خبری می‌گویند، گذرگاه‌های تجارتی تورخم و سپین‌بولدک خلاف تمام تفاهم‌نامه‌های تجارتی از جمله اپتا و نورم‌های بین‌المللی و موازین بازرگانی از سوی حکومت پاکستان بسته بوده است.

خان‌جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع می‌گوید، افزون بر ضرر میلیون دالری افغانستان روزانه 150 محمولۀ تجارتی در شهر کراچی تخلیه می‌شد که اکنون تمام این محموله‌ها متوقف اند.

آقای الکوزی، از حکومت و نهادهای بازرگانیِ ایکو، سارک و سازمان تجارت جهانی می‌خواهد که هرچه زودتر به این معضل نقطۀ پایان بگذارند. او به بازرگانان پیشنهاد می‌کند که بهتر است روی دیگر راه‌های مطمئن و مصون برای واردات و صادرات فکر کنند.

آذرخش حافظی، رییس روابط بین‌المللی اتاق‌ تجارت و صنایع نیز می‌گوید، کابل و اسلام‌آباد هر دو عضو سازمان تجارت جهانی و ایکو اند و طبق اساس‌نامۀ این سازمان، هیچ‌یک از ‌‌کشورهای عضو حق ندارد راه‌های ترانزیتی‌اش را مسدود کند.

پاکستان دو هفته پیش پس از حملات هراس‌افگنانه در شماری از شهرهایش، گذرگاه‌های تورخم و سپین‌بولدک را به روی رفت‌وآمد بست. این گذرگاه‌ها پس از گفت‌وگوها روزهای سه‌شنبه و چهارشنبۀ هفتۀ جاری موقتاً باز شده اند.