آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

طالبان؛ مقصر اصلی حمله بر بزرگ‌ترین شفاخانۀ نظامی در افغانستان 23 حوت|اسفند 1395

 

مسؤولیت حمله بر شفاخانۀ سردارمحمد داوودخان که هفتۀ گذشته رخ داده بود را نیروهای داعش بر عهده گرفتند. اما عبدالله عبدالله، رییس اجرایی می‌گوید، عاملان اصلی این حمله و دیگر حمله‌های هراس‌افگنانه در کشور طالبان‌اند؛ زیرا طالبان فضا را برای فعالیت این گروه‌ها فراهم کرده‌اند.

عبدالله عبدالله، امروز در نشست شورای وزیران، حمله بر شفاخانۀ سردارمحمدداوود خان را یکی از وحشیانه‌ترین رویدادهای هراس‌افگنی در کشور می‌خواند. 

استیضاح مسؤولان امنیتی

اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست امروز این مجلس در پیوند به حمله بر شفاخانه سردارمحمدداوودخان، مسؤولان نهادهای امنیتی و دفاعی کشور را به غفلت وظیفه‌یی متهم کرده و خواهان استیضاح آنان شدند.

نواب منگل، اوضاع امنیتی کشور را قناعت‌بخش نمی‌داند و می‌گوید، به علت غفلت وظیفه‌یی مسؤولان امنیتی هر روز امنیت در کشور بدتر می‌شود.

آقای منگل می‌گوید، در هر کشور دیگری که  در شفاخانۀ نظامی حمله می‌شد، مقام‌های امنیتی آن استعفا می‌دادند، اما مقام‌های امنیتی افغانستان این کار را نکردند و این وظیفه مجلس است تا آنان را استیضاح کرده و با رأی علنی آن‌ها را از وظیفۀ‌شان برکنار کنند.

اما شماری از نماینده‌گان استیضاح وزیران را راه‌حل نمی‌دانند و ادعا می‌کنند، کسانی در مجلس هستند که از این کار استفادۀ سوء کرده و از وزیران امتیازطلبی می‌کنند. به گفتۀ آنان، در بیشتر بی‌نظمی‎‌ها برخی نماینده‌گان مجلس نیز دست دارند.

نادرخان کتوازی، عضو دیگر مجلس می‌گوید، اگر نماینده‌گان مردم می‌خواهند به راستی امنیت در کشور بهبود یابد، در گام نخست باید نهادهای امنیتی را از دست زورمندان نجات دهند.

با این حال کسانی که خواهان استیضاح مسؤولان نهادهای امنیتی بودند به گردآوری امضا پرداختند. اما در پایان نشست، عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس اعلام کرد که برای استیضاح مسؤولان امنیتی 46 امضا گردآوری شده و به دلیل کمبود 2 امضا در این باره تصمیم نمی‌گیرند.

آقای ابراهیمی می‌افزاید که اگر فردا در نشست کمیته رییسان بیست درصد امضا برای استیضاح مسؤولان امنیتی تکمیل شد، این موضوع در آجندای مجلس گنجانده می‌شود.