سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

بریتانیا در تلاش بیرون‌کردن پاکستان از انزوای سیاسی 25 حوت|اسفند 1395

 

لندن امروز (چهارشنبه) میزبان نشست سه‌جانبۀ افغانستان، پاکستان و بریتانیا برای پایان تنش‌های سیاسی میان کابل و اسلام‌آباد است. حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی به نماینده‌گی از افغانستان در این نشست اشتراک کرده.

اما شماری از آگاهان نظامی می‌گویند که برگزاری این نشست به خواست دولت پاکستان صورت گرفته و بریتانیا تلاش دارد این کشور را از انزوای سیاسی بیرون کند.

کابل‌خان تدبیر، آگاه نظامی در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، میان منافع بریتانیا و آمریکا در منطقه اختلافاتی وجود دارد و از این‌رو لندن به خاطر حفظ منافع خود همواره در کنار اسلام‌آباد ایستاده است. به گفتۀ آقای تدبیر، نظامیان پاکستان در مورد راه‌حلی که در نشست سه‌جانبۀ لندن ارایه می‌شود صادق نیستند. او نتایج نشست سه‌جانبه را سودمند نمی‌داند و می‌گوید، پاکستان در پی کسب منافع خود در افغانستان است.

عتیق‌‎الله امرخیل، از دیگر آگاهان نظامی به این باور است که اگر بریتانیا سعی در بیرون‌‌کردن پاکستان از انزوای سیاسی داشته باشد، نشست سه‌جانبه هیچ سودی برای افغانستان ندارد.

اما تواب غورزنگ، سخنگوی شورای امنیت ملی در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار نقش بریتانیا در نشست سه‌جانبه را مثبت می‌خواند و می‌گوید، در این نشست روی یافتن راه‌حل عملی برای تنش‌های اخیر میان افغانستان و پاکستان گفت‌وگو می‌شود. او می‌گوید، بریتانیا از متحدان نزدیک افغانستان است.

نشست سه‌جانبۀ افغانستان، پاکستان و انگلستان در حالی برگزار می‌شود که تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد اخیراً به شدت افزایش یافته است.