آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

مرگ مطبوعات در کندز؛ ولایتی بدون روزنامه و مجله 26 حوت|اسفند 1395

 

با گذشت بیش از یک سال از سقوط بار نخست کندز به دست طالبان، هنوز هم نشرات تمامی رسانه‌های آزاد چاپی در این ولایت متوقف است.

برخی از مسؤولان رسانه‌های آزاد چاپی در کندز می‌گویند، سال پار پس از سقوط این ولایت به دست طالبان و به تاراج‌ بردن تجهیزات و امکانات دفترهای این رسانه‌ها از سوی افراد وابسته به این گروه، نشرات رسانه‌های خصوصی در این ولایت متوقف شدند، اما با گذشت بیش از یک سال هنوز هم نشرات تمامی رسانه‌های آزاد چاپی در این ولایت متوقف اند.

منهاج‌الدین یعقوبی، صاحب امتیاز نشریه ندای امت در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار، نبود امنیت مطمئن و نداشتن بودجۀ بسنده را از علت‌های اصلی بازماندن نشریه‌های چاپی در کندز می‌داند.

ذبیح‌الله مجیدی، صاحب امتیاز روزنامه رسانه‌ای در کندز، نیز می‌گوید که این روزنامه پس از 6 سال فعالیت و با تیراژ حدود یک هزار در روز، بیش از یک سال می‌شود که  به علت نبود امنیت از چاپ بازمانده است.

فرار بازرگانان و سرمایه‌‌گذاران نیز رسانه‌های چاپی را در کندز با مشکل روبه‌رو کرده است.

سید محمود دانش، سخنگوی والی کندز، با آنکه نگرانی مسؤولان رسانه‌های آزاد از نبود تأمین امنیت بهتر در این ولایت را از فعال‌نشدن دوبارۀ نشریه‌های چاپی به جا می‌داند، اما تأکید کرده می‌گوید که مسؤولان محلی بر تأمین امنیت و پشتیبانی از رسانه‌های خصوصی در این ولایت متعهد اند.

بر بنیاد برخی آمارها، پیش از سقوط کندز به دست طالبان، بیش از 10 رسانۀ آزاد چاپی به شمول روزنامه، هفته‌نامه و ماه‌نامه در این ولایت فعالیت داشتند، اما اکنون تمامی این نشریه‌ها از چاپ بازمانده‌اند.

حدود یک سال پیش نیز سلام‌وطندار گزارشی را در پیوند به بازماندن نشرات رسانه‌های آزاد چاپی در کندز نشر کرده بود، اما تاکنون نیز دیده می‌شود که هیچ توجهی برای آغاز فعالیت دوبارۀ این رسانه‌ها صورت نگرفته است.