آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

احدی: حکومت نفاق ملی، نه وحدت ملی! 26 حوت|اسفند 1395

 

انوارالحق احدی، رییس جبهۀ نوین ملی افغانستان با انتقاد از حکومت می‌گوید، در این حکومت تعیین و تقرری‌ها غیرمسلکی است و در بدل پول صورت می‌گیرد. به گفتۀ آقای احدی، حکومت وحدت ملی ناکام است و عملاً به حکومت نفاق ملی تبدیل شده.

به گفتۀ آقای احدی، حکومت وحدت ملی غیرمشروع بوده و صرفاً ائتلافی از چند گروه بوده؛ بنابراین جایی میان مردم ندارد و محصور چهاردیواری ارگ و کاخ سپیدار است.

فریدون الکوزی، رییس روند تفاهم ملی مردم افغانستان نیز می‌گوید، افغانستان خانۀ تمام اقوام است و از رییس جمهور می‌خواهد حکومت را ویژۀ یک قوم نسازد. الکوزی از جامعۀ جهانی هم می‌خواهد تا با فشارآوردن بر حکومت وحدت ملی، از عملی‌شدن راهبرد ناکام و آلوده به تبعیض جلوگیری کند.

اما دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری با رد اظهارات آقای احدی به سلام‌وطندار می‌گوید، اگر رییس جبهۀ نوین ملی افغانستان اسنادی برای اثبات ادعاهایش دارد، آزادانه آن را با نهادهای عدلی و قضایی شریک کند.

کارکرد حکومت وحدت ملی پیش از این نیز بارها مورد انتقاد قرار گرفته؛ اما مقام‌های حکومتی هر بار با رد این انتقادها، اهمیت چندانی به آن‌ها قایل نشده‌اند.