آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

شمارش معکوس تا تحویل سال و آغاز میلۀ گل‌سرخ 30 حوت|اسفند 1395

 

همه‌ساله مزارشریف در آستانۀ گرامی‌داشت از جشن باستانی نوروز و میلۀ گل‌سرخ میزبان هزاران مهمان از داخل و بیرون کشور است. مردم با هزار شوروشوق از سراسر افغانستان برای تماشای این جشن پرشکوه به مزارشریف ‌می‌روند.

برخی از باشنده‌گان کشور که برای اشتراک در میلۀ گل‌سرخ و جهنده‌بالا آمده‌اند به سلام‌وطندار می‌گویند، همه‌ساله برای تجلیل و تحویل سال به مزارشریف می‌آیند و از آب‌وهوای بهاری این شهر لذت می‌برند.

سهیل باشندۀ کابل که به خاطر تجلیل از سال نو به مزارشریف آمده می‌گوید، دشت‌های مزارشریف در سال نو با گل‌های لاله سرخ پوش و دیدنی می‌شوند.
فرحناز که از ولایت جوزجان به مزارشریف آمده است نیز می‌گوید، آنان هر سال با خانواده یک‌جا به خاطر میلۀ گل‌سرخ و جهنده‌بالا به مزارشریف می‌آیند و در روزهای سال نو در کنار خانواده از زیبایی‌های طبیعت در بلخ لذت می‌برند. او می‌گوید، میلۀ گل‌سرخ و جهنده‌بالای مزارشریف دیدنی‌ست.

احمد فیاض از باشنده‌گان پروان از مقام‌های امنیتی بلخ می‌خواهند که مانند سال‌های پیش امنیت مزارشریف را تأمین کرده تا مردم با خاطر آرام نوروز را کنار دوستان و خانواده‌های‌شان تجلیل کنند.

مقام‌های امنیتی بلخ می‌گویند که آنان به گونۀ مشترک تدابیر امنیتی را بیشتر ساخته‌اند و برای مردم اطمینان می‌دهند که نوروز را با خاطر آسوده تجلیل کنند.
سیدکمال سادات، فرمانده پولیس بلخ در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید که آنان برای امنیت بهتر شهر در روزهای نوروز و میلۀ گل‌سرخ 5 کمربند امنیتی را با همکاری ارتش ملی، پولیس و نظم‌عامه، نیروهای مرزی و امنیت ملی در بخش‌های کلیدی شهر ایجاد کرده‌اند.

میرنعیم حیدری، فرمانده پولیس مرزی شمال کشور نیز می‌گوید، بیش از 500 سرباز پولیس مرزی برای تأمین امنیت مردم در جشن نوروز در اطراف شهر جابه‌جا شده‌اند و مردم می‌توانند با خاطر جمع از این روز تجلیل کنند.

میلۀ گل‌سرخ با برافراشته‌شدن جهندۀ حضرت علی در شهر مزارشریف آغاز و تا چهل روز و پایان‌شدن این جهنده ادامه می‌یابد.