سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

کم‌بود آب مشکل جدی فراراه کشاورزان غزنی 2 حمل|فروردین 1396

 

شماری از کشاورزان غزنی از بی‌توجهی دولت برای بازسازی برخی از بندهای آبگردان در این ولایت شکایت دارند.

آنان می‌گویند، با آن که بیش‌ از 62 هزار خانواده از آب بند سرده در ولسوالی اندر و بند سلطان در ولسوالی خواجه‌عمری این ولایت بهر‌ه‌مند می‌شوند، اما حکومت برای ساخت‌وساز دوبارۀ این بندها که فرو ریخته‌اند توجهی نکرده است.

برخی از این کشاورزان غزنی به سلام‌وطندار می‌گویند، بند سلطان که حدود 12 سال‌ پیش در نتیجۀ رویدادهای طبیعی شکسته و آب را به‌ درستی ذخیره نمی‌کند تاکنون دولت برای بازسازی آن اقدام نکرده است.

سید حسین، یکی از این کشاوزران می‌گوید، با آن که به‌ علت نبود آب چاه عمیق حفر کرده‌اند، اما باز هم زمین‌های‌شان به گونۀ ‌درست آبیاری نمی‌شود.

اجمل یک کشاورز دیگر می‌گوید، از زمانی که بند سلطان شکسته‌ست به علت کمبود آب وضعیت کشت‌وکار خوب نیست و درآمد حاصلات‌شان را صرف آبیاری‌ زمین‌ها می‌کنند.  

عبدالله تسل، رییس زراعت غزنی نیز بندهای آبگردان سرده و سلطان را برای رشد کشاورزی و توسعۀ اقتصاد کشاوزان این ولایت مهم می‌داند و می‌گوید، اگر این بندها بازسازی شوند حاصلات کشاورزی و باغی غزنی به دوبرابر افزایش خواهد یافت.

آقای تسل، حفر چاه‌های عمیق از سوی کشاورزان در این ولایت را خطر جدی‌یی برای آب‌های زیرزمینی می‌داند.

شفیق جهانیار، رییس آب‌های ایستاده غزنی می‌گوید که پیش از این مشکلات امنیتی سبب شده بود که بندهای آبگردان این ولایت بازسازی نشوند، اما اکنون بند سرده 99 درصد فعال است و بخش دوم بند سلطان نیز زیر بازسازی‌ قرار دارد.

بر بنیاد معلومات ادارۀ آب‌های ایستاده غزنی، بند سلطان توانایی آبیاری 15هکتار زمین و بند سرده توانایی سرسبزی 40 هزار جریب زمین کشاورزی را دارند.