سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

ربانی: پاکستان به پایان بخشیدن به پشتیبانی از هراس‌افگنی تمایل ندارد 2 حمل|فروردین 1396

 

صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان در شورای اتلانتیک در واشنگتن می‌گوید، که پاکستان به پایان‌دادن به پشتیبانی‌اش از هراس‌افگنان تمایلی ندارد.

آقای ربانی هنگام ایراد بیانیه‌اش پیرامون اولویت‌ها و مفاهیم سیاست خارجی افغانستان برای اداره جدید آمریکا می‌گوید که علت ادامۀ خشونت در افغانستان و منطقه نیز پشتیبانی پاکستان از هراس‌افگنی‌ست.

وزیر خارجۀ کشور در بخشی از سخنانش با انتقاد تند از سیاست‌های پاکستان می‌گوید که این کشور حریم هوایی افغانستان را نقض کرده و بخش‌های شرقی را هدف حمله‌های راکتی‌اش قرار می‌دهد که این کار هرگونه دورنمای برقراری روابط عادی دو جانبه را ناتوان می‌کند.

به باور آقای ربانی، برعلاوۀ تلاش‌های جمعی، شکست هراس‌افگنی در افغانستان و منطقه به گونۀ بنیادی وابسته به از میان برداشتن پناه‌گاه‌های آنان در کشورهایی‌ست که به این گروه‌ها پناه می‌دهند. او می‌گوید که این کشورها باید به پشتیبانی‌شان از هراس‌افگنی، تمویل، تجهیز و روحیه‌بخشیدن به آنان پایان دهند   .

وزیر خارجۀ کشور در شورای اتلانتیک می‌گوید که  با وجود تمامی تلاش حکومت برای کاهش تنش در منطقه، برخی در منطقه مانند افغانستان روی‌کرد متقابل ندارند و همواره در پی ناتوان جلوه‌دادن تلاش‌های حکومت افغانستان برای پایان خشونت و رسیدن به صلح از طریق یک راه‌حل سیاسی اند.

او می‌افزاید که افغانستان به جز پاکستان از روابطش با دیگر کشورها خشنود است.

آقای ربانی، در بخش دیگر سخنانش می‌گوید که افغانستان برای پایان‌دادن به جنگ و دستیابی به صلح از راه گفت‌وگو به گونۀ فعال با همکاران منطقه‌‌یی و جهانی خود همکاری می‌کند.

صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان با آن که حمله‌های هراس‌افگنی اخیر در کابل، کندهار و هلمند را نشان دهندۀ این می‌داند که طالبان هنوز حاضر به پذیرفتن صلح نیستند، اما می‌افزاید که  درِ گفت‌وگو به روی تمامی عناصر این گروه که آمادۀ پذیرفتن صلح باشند باز است.

وزیر امورخارجۀ کشور از تصمیم آمریکا برای فرستادن نیروهای بیشتر به افغانستان نیز استقبال کرد.