آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

هر سه از غربال مجلس گذشتند 7 حمل|فروردین 1396

 

وزیران داخله و دفاع، و رییس امنیت ملی افغانستان با کسب اکثریت آرای نماینده‌گان مجلس در کرسی‌های‌شان ابقا شدند.

مجلس نماینده‌گان امروز (دوشنبه) عبدالله حبیبی وزیر دفاع، تاج‌محمد جاهد وزیر داخله و معصوم استانکزی رییس عمومی امنیت ملی را به خاطر حمله بر شفاخانۀ سردار محمدداوودخان و ناامنی‌های اخیر استیضاح کرد.

در نشست امروز مجلس 205 تن از نماینده‌گان حاضر بودند و از مجموع، 118، 1+50 آرا تعیین شد.

در پایان تاج‌محمد جاهد با کسب 120 رأی تأیید و 75 رأی رد، عبدالله حبیبی وزیر دفاع با 106 رأی تأیید و 88 رأی رد و معصوم استانکزی با 129 رأی تأیید و 66 رأی رد در کرسی‌های‌شان ابقا شدند.

در پایان نشست شماری از نماینده‌گان گفتند که در شرایط کنونی کشور به نفع نیست مسؤولان امنیتی سلب صلاحیت شوند. به گفتۀ آنان، به زودی هیأت مشترکی از ناتو و اتحادیۀ اروپا برای بررسی نهادهای امنیتی و دفاعی به افغانستان می‌آیند و در این دیدار به ادامۀ کمک‌های‌شان با افغانستان تعهد خواهند کرد و در چنین شرایطی نباید مقام‌های امنیتی رأی رد اعتماد بگیرند.

اخیراً رییس جمهور برای استیضاح‌نشدن مسؤولان امنیتی چندین نشست با نماینده‌گان مجلس داشته و از آن‌ها خواست تا با توجه به شرایط بد امنیتی، کاری نکنند که در کابینۀ دولت خلا به وجود آید.

نماینده‌گان پیش از این گفته بودند که رییس جمهور حتا به آن‌ها هشدار داده که در صورت سلب صلاحیت مقام‌های امنیتی، مجلس نماینده‌گان را لغو خواهد کرد.