آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

افزایش ناامنی‌ها در کندز؛ روزانه حدود 60 دانش‌آموز سه‌پارچه می‌گیرند 12 حمل|فروردین 1396

 

روزانه ده‌ها دانش‌آموز در کندز به علت تهدیدات امنیتی از مکتب‌ها سه‌پارچه می‌گیرند و به ولایت‌های دیگر می‌روند.

مسؤولان ریاست معارف/آموزش و پرورش کندز با بیان این مطلب می‌گویند که گسترش ناامنی‌ها و تبلیغات منفی دشمن سبب شده است که شماری از خانواده‌ها این شهر را ترک کرده و فرزندان‌شان را برای ادامه آموزش به ولایت‌های دیگر تبدیل کنند.

آنان می‌گویند، از سال گذشتۀ خورشیدی تاکنون 3000 دانش‌آموز، مکتب‌های این ولایت را ترک کرده به کابل و ولایت‌های همجوار کندز سه‌پارچه کرده‌اند.

رستم‌خان احمدی، رییس معارف کندز به سلام‌وطندار میگوید که تبلیغات منفی در میان شهریان این ولایت از افزایش ناامنی‌ها در بهار امسال، سبب شده است که روزانه به گونۀ میانگین تا 60 دانش‌آموز، برای تبدیلی به ولایتهای دیگر به این ریاست مراجعه کنند. به گفتۀ او، این آمار در حال افزایش است.

رستم‌خان احمدی، رییس معارف کندز

از سویی‌هم شماری از خانوادههای که برای طی مراحل سه‌پارچه فرزندان‌شان به ریاست معارف کندز آمده‌اند نیز میگویند، ادامۀ ناامنی‌ها و ترس از سقوط این شهر به دست طالبان، سبب شده است که این ولایت را ترک کنند.

اما مسؤولان فرماندهی پولیس کندز می‌گویند که نیروهای امنیتی توانمند شده‌اند و دیگر اجازه تصرف این ولایت را به طالبان نمی‌دهند.

عبدالحمید حمیدی، فرمانده پولیس کندز میگوید، امسال در هماهنگی با دیگر نیروهای امنیتی تلاش دارند تا امنیت این ولایت را به گونۀ بهتر تأمین کنند.

بر بنیاد آمارهای ریاست معارف کندز، در حال حاضر بیش از 300 و 30 هزار دانش‌آموز در 504 مکتب در این ولایت سرگرم آموزش اند که از این میان بیش از 120 هزار آنان دختران هستند.