سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

ارگ قطع بودجۀ شورای عالی صلح را رد کرد 13 حمل|فروردین 1396

 

سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری، قطع بودجۀ شورای عالی صلح را رد کرد.

در چند روز اخیر شماری از رسانه‌ها گزارش‌هایی را به نقل از منابعی مبنی بر قطع بودجۀ شورای عالی صلح به علت نبود منابع مالی از سوی حکومت، نشر کردند.

اما شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهور امروز در نشستی خبری در کابل می‌گوید، بودجۀ شورای عالی صلح قطع نشده، منابع مالی وجود دارد و لغو این شورا در دستور کار حکومت نیست. به گفتۀ او، روند گفت‌وگوهای صلح باید از طریق این شورا به پیش برده شود.

آقای مرتضوی می‌گوید که بر بنیاد حکم رییس جمهور، محمداکرم خپلواک، نمایندۀ ویژۀ رییس جمهور در امور سیاسی با حفظ موقف کنونی‌اش، به حیث رییس اجرایی دبیرخانۀ «پروسۀ صلح و ادغام مجدد» گماشته شده است.

او می‌افزاید که راهبرد شورای عالی صلح در حال تکمیل‌شدن است و با نهایی‌شدن آن، تغییرات مثبت و چشمگیری در این شورا به میان خواهد آمد.

سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهور، در بارۀ عملی‌شدن توافق‌نامۀ صلح حکومت با گلبدین حکمتیار می‌گوید، این توافق‌نامه تا 15 روز دیگر عملی می‌شود و بر بنیاد آن شماری از زندانیان این حزب هفتۀ آینده از بند رها خواهند شد.

سفر رییس جمهور غنی به استرالیا، اندونیزیا و سنگاپور

شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که محمداشرف غنی، رییس جمهور در سفرش به استرالیا، اندونیزیا و سنگاپور با شماری از مقام‌های بلندپایۀ این کشورها دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

گسترش همکاری‌ در بخش‌های اقتصادی، بازرگانی، ترانزیتی، استخراج معادن، توسعۀ کشاورزی، تحصیلات عالی و ظرفیت‌سازی در نهادهای دولتی و خدمات ملکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای رییس جمهور با مقام‌های این کشورها است.

به گفتۀ آقای مرتضوی، این سفر یکی از سفرهای پر دستاورد در بخش‌های اقتصادی و بازرگانی برای افغانستان خواهد بود.

سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می‌افزاید که رییس جمهور غنی در این سفر با بازرگانان این کشورها روی همکارهای  اقتصادی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های معادن و کشاورزی نیز صحبت می‌کند و از بازرگانان و سرمایه‌گذاران خارجی می‌خواهد تا در این بخش‌ها در افغانستان  سرمایه‌گذاری کنند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور شام روز گذشته در یک سفر رسمی چند روزه به کشورهای استرالیا، اندونیزیا و سنگاپور رفت.

عبدالستار مراد وزیر اقتصاد، نرگس نهان نامزد وزیر وزارت معادن و پترولیم، امانالله غالب معین وزارت انرژی و آب، شاه‌زمان میوندی مشاور ارشد رییس جمهور در امور روابط عامه و راهبردی و عبدالحمید هلمندی مشاور ارشد رییس‌ جمهور در این سفر آقای غنی را همراهی میکنند.