سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

تأخیر آزادی زندانیان حزب اسلامی؛ صدمه‌یی به روند صلح 21 حمل|فروردین 1396

 

تأخیر رهایی زندانیان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، روند صلح با این گروه را صدمه می‌زند. حشمت‌الله ارشد، یکی از سخنگویان حزب اسلامی در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار می‌گوید، بر بنیاد تعهدات حکومت وحدت ملی و کمیسیون تطبیق توافق‌نامۀ صلح با این حزب، قرار بود امروز حدود ۶۹ زندانی آنان از زندان‌های افغانستان رها شوند، اما تاکنون این زندانیان آزاد نشده‌اند.

آقای ارشد، علت تأخیر در روند رهایی زندانیان این حزب را دست‌اندازی شماری از حلقه‌ها در حکومت می‌داند و می‌گوید که این تأخیر روند صلح را صدمه می‌زند. اما به گفتۀ او، با وجود این دست‌اندازی‌ها شخص رییس جمهور به رهایی این زندانیان تأکید دارد.

اما مسؤولان کمیسیون تطبیق توافق‌نامۀ صلح حکومت با حزب اسلامی می‌گویند که هنوز کارهای مقدماتی برای رهایی زندانیان این حزب جریان دارد و با تکمیل‌شدن آن در گام نخست بیش از 70 زندانی از زندان‌های کشور رها خواهند شد.

 احمد فرزان، سخنگوی کمیسیون تطبیق توافق‌نامۀ صلح حکومت با حزب اسلامی می‌گوید، برای رهایی زندانیان حزب اسلامی از زندان، سه تعهدنامه را در نظر گرفته‌‌اند.

به گفتۀ او، یک تعهدنامه‌ از زندانیان گرفته می‌شود، تعهدنامۀ دومی را حزب اسلامی تأیید می‌کند که این زندانی مربوط این حزب است یا نه و پس از رهایی به مواد توافق‌نامه پابند می‌ماند و  تعهدنامۀ سومی را بزرگان قوم تأیید می‌کنند که افراد آزادشده دوباره به گروه‌های هراس‌افگن نمی‌پیوندند.

آقای فرزان می‌گوید، تاکنون اعضای حزب اسلامی حکمتیار از زندانیان‌شان در زندان پلچرخی دیدن کرده‌اند و تلاش دارند که در جریان این هفته از زندانیان این حزب در زندان بگرام نیز دیدن کنند.

قرار بود 69 زندانی حزب اسلامی دوشنبۀ هفتۀ گذشته آزاد شوند، اما به گفتۀ سخنگوی این حزب، آزادی این شمار زندانیان به امروز به تعویق افتاده بود که هنوز هم عملی نشده است.

شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهور نیز هفتۀ گذشته در نشستی خبری، در بارۀ عملی‌شدن توافق‌نامۀ صلح حکومت با گلبدین حکمتیار گفته بود که این توافق‌نامه تا 15 روز دیگر عملی می‌شود و بر بنیاد آن شماری از زندانیان این حزب تا یک هفتۀ دیگر از بند رها خواهند شد.