آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

واکنش‌ها به حاتم‌بخشی والی کندز 22 حمل|فروردین 1396

 

اخیراً والی کندز، حقوقی که به بازمانده‌گان نیروهای امنیتی تعلق داشت را به 50 خانوادۀ طالبان پرداخته است. این موضوع واکنش‌های تندی را به دنبال داشت.

شماری از اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی کندز در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار، توزیع پول اکرامیه/کمک مالی به بازمانده‌گان شهدا از سوی اسدالله عمرخیل، والی این ولایت به خانوده‌های طالبان را خیانت ملی و توجیه ناپذیر می‌خوانند.

زرگل عالمی، دبیر شورای ولایتی کندز دادن‌ پول اکرامیۀ نیروهای امنیتی را از سوی والی به خانواده‌های طالبان تکان‌دهنده می‌خواند و می‌گوید، سربازانی که به خاطر دفاع از والی و مردم جان‌های‌ خود را از دست دادند، حق‌شان به کسانی داده می‌شود که خون این سربازان را ریخته‌اند.

دبیر شورای ولایتی کندز می‌گوید که باید والی در این باره به مردم پاسخ‌گو باشد و از حکومت می‌خواهد که در برابر این کار بی‌تفاوت نماند و این موضوع را به گونۀ جدی پیگیری کند.

خدیجه نبی‌یار، فعال مدنی در کندز، دادن پول به خانواده‌های طالبان را گونه‌یی حمایت والی از این گروه می‌خواند.

سیدمحمود دانش، سخنگوی والی کندز دادن پول اکرامیه به نیروهای امنیتی و یا گروه‌های دیگر را از صلاحیت‌های والی نمی‌داند، اما می‌گوید که هدف سخنان اخیر والی کمک مالی به بازمانده‌گان غیرنظامیان رویداد بوزقندهاری‌ست که شماری از آنان اعضای خانواده‌های طالبان بوده‌اند.

به گفتۀ سخنگوی والی کندز، سال‌ پار در حملۀ هوایی نیروهای آمریکایی در روستای بوزقندهاری که شماری از غیرنظامیان به شمول زنان و کودکان کشته شدند، ارگ ریاست جمهوری بیش از 4 میلیون افغانی به بازمانده‌گان آنان کمک کرده بود و این پول از سوی یک هیأت بلندپایه توزیع شد.

به تازه‌گی اسدالله عمرخیل، والی کندز در نشستی با شماری از بزرگان این ولایت گفته که برای بیش از 50 خانوادۀ گروه طالبان که فرزندان‌شان را در رویداد اخیر در این ولایت از دست داده بودند، پول اکرامیه نیروهای امنیت را داده است.