آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

مدارک همکاری مسکو با طالبان روی میز وزارت خارجۀ روسیه 22 حمل|فروردین 1396

 

محمدنذیر احمدزی، معاون دوم مجلس نماینده‌گان در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، پس از آن که نگرانی‌ها در بارۀ همکاری تجهیزاتی روسیه با طالبان افزایش یافت، حکومت افغانستان به مقام‌های روسیه در بارۀ کمک‌های تجهیزاتی آن کشور با طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی مدارکی ارایه کرده است.

به گفتۀ آقای احمدزی، حکومت افغانستان از گذشته‌ به این‌سو اسنادی در اختیار دارد که روسیه نه تنها به طالبان بلکه به شماری از گروه‌های دیگر که در مخالفت با حکومت در ولایت‌های مرزی فعالیت دارند، اسلحه و تجهیزات کمک می‌کند. او می‌افزاید که روسیه در کنار تجهیز طالبان در جلب‌وجذب نیرو نیز به آنان کمک می‌کند.

پیش از این غلام‌فاروق سنگری، فرمانده پولیس ارزگان به رسانه‌ها گفته بود که شماری از شهروندان روسی در ولسوالی گیزاب این ولایت به طالبان جنگ‌افزار می‌دهند و جنگ این ولسوالی را نیز رهبری می‌کنند.

اما سفیر روسیه در کابل در واکنشی به این گزارش‌ها گفته بود که اگر مدعیان این گونه گزارش‌ها اسنادی در دست دارند، به آنان ارایه کنند تا این موضوع ثابت شود.

تلاش کردیم تا در مورد حمایت روسیه از گروه طالبان دیدگاه وزارت خارجه را نیز داشته باشیم، اما آنان این موضوع را به وزارت دفاع ملی راجع کردند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید که حمایت از گروه طالبان به نفع هیچ کشوری نیست و کشورهای منطقه برای جلوگیری از فعالیت تروریسم در منطقه باید به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کنند.

پیش از این نیز شماری از آگاهان نظامی و اعضای مجلس نماینده‌گان ادعا کرده بودند که دولت روسیه به گروه طالبان و برخی گروه‌های دیگر در شمال افغانستان کمک نظامی می‌کند، اما دولت روسیه با رد این ادعاها گفته بود که آنان تنها برای حفظ جان دیپلومات‌های‌شان با طالبان همکاری اطلاعاتی دارند.