آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

سینمایی که پارکینگ موتر شد 26 حمل|فروردین 1396

 

سینماگران در بغلان برای به نمایش‌گذاشتن فیلم‌های‌شان در اداره‌های دولتی سرگردان اند.

شماری از سینماگران بغلانی به سلام‌وطندار می‌گویند که شهرداری پلخمری چند سال پیش یگانه سینمای این ولایت را ویران کرد و تا هنوز هیچ اقدامی برای ساخت دوبارۀ آن انجام نشده است. آنان با انتقاد از بی‌توجهی دولت در این زمینه می‌گویند، اکنون جای مشخصی برای نمایش فیلم‌های‌شان ندارند.

این سینماگران تازه‌ترین فیلم‌‌شان را در سالون ساختمان مقام ولایت بغلان به نمایش گذاشتند، اما بیشتر کسانی که برای تماشای این فیلم دعوت شده بودند به دلیل مشکلات امنیتی در این برنامه اشتراک نکردند.

قدرت‌الله تگابی، مسؤول یکی از نهاد‌های سینمایی و تیأتر در بغلان می‌گوید، به خاطر به نمایش‌گذاشتن فیلم‌های‌شان باید مشکلات زیادی را پشت ‌سر گذارند تا زمینۀ نمایش یک فیلم در سالون‌های اداره‌های دولتی برای‌شان فراهم شود.

سینمای بغلان که تبدیل به پارکینگ و بازار فروش میوه شده است

فرهاد وحدت، یکی از سینماگران در بغلان نیز می‌گوید، نبود سالون مشخص برای به نمایش‌گذاشتن فیلم‌های جدید و برگزاری برنامه‌های هنری‌شان سبب کم‌علاقه‌گی مردم به سینما و تماشای فیلم‌ شده‌ است.

این سینماگران می‌افزایند که به دلیل بی‌توجهی حکومت به سینماهای کشور، بازار نمایش فیلم‌های خارجی در سینماها رونق یافته است. شماری از استادان دانشگاه بغلان نیز می‌گویند که تضعیف سینما در یک جامعه سبب تضعیف فرهنگ می‌شود.

سیدمحمد احمدی، استاد دانشگاه بغلان می‌گوید که اگر وزارت اطلاعات و فرهنگ برای ساخت دوبارۀ سینمای این ولایت اقدام نکند، زمین آن از سوی زورمندان غصب خواهد شد.

مسؤولان ریاست اطلاعات و فرهنگ بغلان، در این باره از ابراز نظر خودداری کردند.

اما صفرمحمد صفر، شهردار پلخمری می‌گوید که مراحل تدارکاتی کار ساخت‌وساز سینمای بغلان جریان دارد و پس از تکمیل‌شدن آن، این سینما در چهار طبقه ساخته خواهد شد.

چند سال پیش شهرداری پلخمری به دلیل قرارگرفتن ساختمان سینمای بغلان در مسیر جادۀ عمومی، این سینما را ویران کرد، اما زمین سینما به جادۀ عمومی پیوند داده نشد و اکنون این زمین به توقفگاه وسایط شهری و بازار فروش میوه مبدل شده است.