پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

تأثیر مادر بمب‌ها ؛ از سرطان و سوء شکل تا ضعفِ بینایی 26 حمل|فروردین 1396

 

ارتش آمریکا ناوقت‌های روز پنج‌شنبه بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌یی را به نام مادر بمب‌ها که 10 تُن وزن داشت، بر ولسوالی اچین ننگرهار پرتاب کرد.

استعمال این بمب در افغانستان واکنش‌هایی را در پی داشت. شماری از این اقدام آمریکا استقبال و شماری هم آن را نکوهش کردند.

کاظم همایون، آگاه محیط زیست در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید که این نوع بمب‌ها حامل آلاینده‌های سرب، کادمیم و جیوه اند که سبب شیوع بیماری‌های سرطانی، تنفسی، مشکلات هاضمه، سوء شکل جنین، سکته‌ها، بلندرفتن فشار خون و ضعف بینایی می‌شوند. او می‌گوید که استعمال این بمب در ننگرهار سبب آلوده‌گی زنجیرۀ غذایی باشنده‌گان محل شده و نسل‌های آینده نیز از آسیب‌های آن در امان نمی‌مانند.

این آگاه محیط زیست با نگرانی می‌گوید، حکومت باید دسته‌یی از افراد متخصص را به اچین اعزام کند تا آب‌های ولسوالی اچین را تجزیه و تحلیل کنند.

به گفتۀ آقای همایون، مصرف شیر حیوانات آلوده‌شده سبب شیوع بیماری بین باشنده‌گان ننگرهار شده و در صورتی که مواد غذایی از این منطقه صادر شود، این منطقه در فهرست سیاه کشورها قرار خواهد گرفت.

سیدجعفر احمدی، روان‌شناس به سلام‌وطندار می‌گوید، استعمال مادر بمب‌ها سبب بروز اختلالات روانی بین باشنده‌گان ولسوالی اچین ننگرهار می‌شود. او می‌گوید، پس از استعمال این بمب، باشنده‌گان محل از طرف شب کابوس دیده و همواره احساس ترس و ناامنی به آنان دست می‌دهد.

به گفتۀ این روان‌شناس، اختلالات به جامانده از این نوع بمب‌ها به ساده‌گی قابل درمان نیست. او می‌گوید، به هر اندازه‌یی که شهروندان بیشتر به جزییات آسیب‌های این بمب آگاهی پیدا کنند، میزان آسیب‌پذیری‌شان افزایش می‌یابد.

بمب غیرهسته‌یی GBU-43 که به هدف نابودی پایگاه اساسی گروه داعش استفاده شده، برای نخستین‌بار پیش از آغاز جنگ عراق در سال 2003 میلادی آزمایش شده است.