آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

تلاش ترامپ برای استخراج منابع کرۀ ماه 28 حمل|فروردین 1396

 

ترامپ طرح‌های جاه‌طلبانه‌یی برای فعالیت گسترده در کرۀ ماه در دست دارد. آمریکا تلاش دارد تا با استخراج منابع زیرزمینی موجود در تنها قمر کرۀ زمین منبع جدیدی برای درآمد داشته باشد.

سندهایی که به تازه‌گی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته‌اند نشان می‌دهند که  گروهی از مشاوران و دستیاران ترامپ از سازمان فضایی ملی ایالات متحدۀ آمریکا (ناسا) خواسته اند تا داده‌ها و نمونه‌هایی ارایه کند که معلوم شود این سازمان چه‌گونه قادر به ابداع فناوری‌های تازه‌یی برای افزایش همکاری با صنایع و عقد قراردادهای همکاری با آنان است.

ناسا هم در پاسخ به این موضوع از پیشرفت فناوری‌های خود و قابلیت انتقال تجربه‌هایش به صنایع گوناگون و امکان تجاری‌سازی آن‌ها از طریق اجرای برنامه‌های متنوع خبر داده است.

سازمان ناسا وعده سپرده که اجرایی‌شدن این گونه طرح‌ها هم ارزش اقتصادی دارند و هم به سود جامعه اند.

این سازمان تأیید کرده که در حال همکاری با برخی شرکت‌های خصوصی و بازرگانی فعال در حوزۀ هوا-فضا است و امکان فعالیت‌های بازرگانی مشترک در مدار کرۀ زمین وجود دارد.

در بخش دیگری از این نامه‌نگاری‌ها، مشاوران ترامپ از ناسا در بارۀ منابع قابل استخراج از عمق کرۀ ماه نیز پرسشی را مطرح کرده‌اند.

ناسا در پاسخ به این پرسش، نمونه‌هایی از منابع موجود در قطب جنوب کرۀ ماه را یکی از اولویت‌های علمی خود اعلام کرده و افزوده که این بخش از ماه دارای آب، هایدروجن و متان است و استخراج این منابع بسیار ساده می‌باشد.

ناسا امیدوار است با بهره‌گیری از منابع یاد شده بتواند اجرای مأموریت‌های فضایی گسترده‌تری را امکان‌پذیر سازد.

گفتنی‌ست اگرچه در بودجۀ پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ میلادی از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجۀ ناسا تنها یک درصد کاهش یافته است.

خواست‌های دولت ترامپ برای استخراج انحصاری منابع کرۀ ماه در حالی آشکارا می‌شود که این کشور و ۱۰۴ کشور دیگر پیمانی موسوم به معاهدۀ فضای خارجی Outer)  (Space Treaty را به امضا رسانیده اند؛ بر بنیاد این معاهده بهره‌برداری و استفاده از فضای خارج کرۀ زمین از جمله ماه و کرات آسمانی باید با همکاری و به منظور تأمین منافع تمامی کشورهای جهان انجام شود.