شنبه 30 جدی|دی 1396 برابر با 20 جنوری 2018

جشن پیروزی یا نمایش قدرت؟ 29 حمل|فروردین 1396

 

همه‌سال از 29 حمل/فروردین به عنوان روز پیروزی مجاهدین در برابر قوای شوروی و فتح هرات در این ولایت تجلیل می‌شود.

مانند هر سال دیگر دیروز هم ده‌ها تن از هواداران اسماعیل خان، فرمانده پیشین جهادی برای یادبود از این روز با موتر، موترسایکل و اسپ به جاده‌ها ریختند و قرار شد شب‌هنگام با فشنگ‌های شادیانه و آتش‌بازی از این روز تجلیل کنند، اما این روز با شلیک گلوله به پایان رسید.

هم‌زمان با پرتاب فشنگ‌های شادیانه در آسمان هرات، شلیک‌های هوایی از بخش‌های گوناگون شهر شروع شد که به گفتۀ مسؤولان شفاخانۀ حوزه‌یی این ولایت، 5 تن به شمول یک خانم و یک کودک زخمی شدند.

آگاهان و فعالان مدنی شلیک‌های خودسر را نشان‌دهندۀ موجودیت بیش از حد سلاح نزد افراد غیرمسؤول می‌دانند و از بی‌کفاتی نهاد‌های امنیتی انتقاد می‌کنند.

محمدرفیق شهیر، آگاه سیاسی می‌گوید، باید مسؤولان شیلک‌های هوایی هرچه زودتر دستگیر شوند. عبدالقادر کامل دیگر آگاه امور می‌گوید، سکوت ادارۀ محلی و سکوت پولیس در برابر فیرهای خودسر به معنای تشویق و ترویج فرهنگ معافیت از قانون است.

شفیق بهروزیان، فعال مدنی هرات می‌گوید، ظاهراً بیشتر شهروندان این ولایت مسلح اند و همین که بهانه‌یی دست می‌دهد از سلاح‌های‌شان در غم و خوشی استفاده می‌کنند. به گفتۀ او، شب گذشته از هر نقطۀ شهر هرات صدای شلیک گلوله به گوش می‌رسید.

شهروندان هرات می‌گویند، در کنار افراد مسلح غیرمسؤول، نیروهای امنیتی نیز از داخل حوزه‌های امنیتی شلیک می‌کردند. آنان می‌گویند که شلیک‌های شب گذشته، یک بار دیگر خاطرات تلخ 30 سال جنگ را تازه کرده است.

هارون شهروند هرات می‌گوید، همسایه‌های او به پاس این روز حتا نارنجک پرتاب می‌کردند و در نخست فکر کرده است که اسماعیل خان با رییس شورای ولایتی این ولایت، کامران علیزایی درافتاده، اما وقتی از خانه خارج می‌شود، می‌فهمد که جشن جریان دارد.

عبدالاحد ولیزاده، سخنگوی پولیس هرات می‌گوید، کمیسیونی برای بررسی شلیک‌های خودسر شب گذشته تشکیل شده و تلاش‌ها برای بازداشت عاملان شلیک‌ها آغاز شده است.