شنبه 30 جدی|دی 1396 برابر با 20 جنوری 2018

آی‌اس‌آی: درخت قطع کنید، لوبیا و دال بگیرید 31 حمل|فروردین 1396

 

سازمان استخباراتی پاکستان (آی‌اس‌آی) از باشنده‌گان ولسوالی‌های مرزی پکتیکا خواهان قطع جنگل‌های این مناطق‌ شده است.

شماری از سناتوران، نماینده‌گان شورای ولایتی و بزرگان در پکتیکا می‌گویند، سازمان استخباراتی پاکستان در ولسوالی‌ گومل و بخش‌هایی از شکین و گوملی این ولایت مردم را به قطع‌ جنگل‌ها تشویق می‌کنند.

جمعه‌دین گینوال، نمایندۀ مردم پکتیکا در مجلس سنا به سلام‌وطندار می‌گوید، سازمان استخباراتی پاکستان، در بدل قطع درختان به باشنده‌گان این بخش‌ها برنج، لوبیا و دال می‌دهد.

آقای گینوال می‌گوید، در منطقۀ رادانو، در دامنۀ کوه گیبه که مربوط خروتیان می‌شود، آی‌اس‌آی، موترهای لوبیا و دال را می‌آورد و از مردم می‌خواهد تا درختان منطقۀ‌شان را قطع کنند.

وکیل‌ نعمت‌الله بابری، عضو شورای ولایتی پکتیکا نیز می‌گوید، نظامیان پاکستانی از بزرگان بخش‌های شکین و گوملی ولسوالی برمل خواسته‌اند تا درختان یک‌ونیم کیلومتر جنگل‌های این بخش‌ها را قطع کنند و چوب‌هایش را با خود ببرند.

به گفتۀ او، نظامیان پاکستانی به باشنده‌گان این بخش‌ها هشدار داده‌اند که اگر جنگل‌ها را قطع نکنند، خودشان این کار را انجام خواهند داد.

رازمحمد مندوزی، فرمانده پولیس مرزی در ولایت‌های جنوب‌شرقی این موضوع را تأیید می‌کند، اما می‌گوید، به هیچ‌کسی اجازۀ قطع درختان را نمی‌دهند.

به گفتۀ آقای مندوزی، دو روز پیش در نشستی که با نظامیان پاکستانی داشتند، آنان علت این خواست‌شان را ترس از حمله عنوان کرده‌اند.

فرمانده پولیس مرزی در ولایت‌های جنوب‌شرقی می‌گوید، کسی حق قطع‌کردن درختان را ندارد؛ «این جنگل‌ها از مردم اند.»

محمدالیاس وحدت، والی پکتیکا نیز می‌گوید، حکومت اجازۀ قطع‌ جنگل‌ها را به کسی نمی‌دهد.

پس از حمله‌های موشکی نظامیان پاکستانی بر بخش‌های ولایت‌های کنر و ننگرهار، قطع درختان جنگل‌ها ترفند تازه‌یی پاکستان برای مداخله به خاک افغانستان گفته می‌شود.