سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

یک میلیون امضا؛ افغان-ترک را به ترکیه واگذار نکنید 2 ثور|اردیبهشت 1396

 

خانواده‌های دانش‌آموزان مکتب‌های افغان-ترک از حکومت می‌خواهند مسؤولیت این مکتب‌ها را به دولت ترکیه واگذار نکند.

این خانواده‌ها در یک نشست اعتراضی امروز می‌گویند، آموزش و شمولیت نوجوانان در این مکتب‌ها معیاری و بر اساس لیاقت انجام شده و واگذاری این مکتب‌ها به دولت ترکیه روند آموزش دانش‌آموزان را آسیب می‌رساند.

این خانواده‌ها حدود یک میلیون امضا برای مخالفت با واگذاری این مکتب‌ها به دولت ترکیه جمع‌آوری کرده‌اند.

آنان می‌افزایند که روند آموزش فرزندان‌شان به بهترین نحو به پیش می‌رود.

ملالی بارکزی، یکی از آموزگاران مکتب افغان-ترک می‌گوید، بزرگ‌ترین انگیزۀ مسؤولان کنونی این مکتب‌ها در افغانستان خدمت به آموزش و پرورش بوده و افغان-ترک دستاوردهای زیادی برای دانش‌آموزان افغانستان به ثمر رسانده است.

مکتب افغان-ترک با مدیریت کنونی از ۲۳ سال به این‌سو با یازده مکتب و 8 هزار دانش‌آموز در کابل و دیگر ولایت‌ها فعالیت می‌کند.

پس از کودتای نافرجام ترکیه در ماه جولای سال گذشته دولت ترکیه فتح‌الله گولن را متهم به طراحی این کودتا کرد. جنبش فتح‌الله گولن در سراسر جهان از جمله افغانستان فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی داشته است. دولت ترکیه، چندین ماه پیش از حکومت افغانستان خواست تا در این زمینه قدمی بردارد.

برای باز نگه‌داشتن این مکتب‌ها و یافتن راه بدیل برای حل مشکل هیأتی را موظف کرد. به گفتۀ مقام‌ها، با سپردن ادارۀ این مکتب‌ها، خطر مسدودشدن آن‌ها از بین می‌رود. در حالی که حکومت ترکیه از اکثر کشورها خواسته این مکتب‌ها را ببندند.