آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

اعتراض‌ها به حملۀ خونین بلخ؛ مقصر اصلی کرزی است 3 ثور|اردیبهشت 1396

 

شماری از فعالان مدنی و آگاهان سیاسی از حکومت می‌خواهند که در برابر چهره‌های حامی طالبان در کشور اقدام جدی کرده و آنان را دادگاهی کند. آنان می‌گویند، حکومت باید امتیازهای حامد کرزی رییس جمهور پیشین را قطع کرده و نامش را هم از روی فرودگاه کابل بردارد.

سمیع دره‌یی، فعال مدنی با نگرانی از رویداد‌های اخیر می‌گوید که حکومت باید تمامی امتیازات حامد کزری را قطع کند و او را به دادگاه بکشاند. او می‌گوید، افغانستان همه روز خسارۀ اشتباهات رییس جمهور پیشین را به خاطر رهایی زندانیان طالبان می‌پردازد.

آصف همراز، از دیگر فعالان مدنی به این باور است که مدافعان سیاسی طالبان بدتر از طالبان هستند و از حکومت می‌خواهد که آنان را سرکوب کرده و حصر خانه‌گی کند.

آصف آشنا، آگاه سیاسی نیز در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، افرادی که از گروه‌های تروریستی حمایت سیاسی می‌کنند، تلاش دارند انقراض سیاسی‌شان را کُند کنند.

به گفتۀ این آگاه سیاسی، مدافعان سیاسی گروه‌های هراس‌افگن، از تروریسم و واسکت انتحاری عملأ به عنوان کارت‌بازی در منازعۀ قدرت استفاده می‌کنند.

اما حامد کرزی، رییس جمهور پیشین امروز (یک‌شنبه) در نشستی خبری در کابل می‌‎گوید، طالبان را برای این که دست از جنگ برداشته و به روند صلح بپیوندند، برادر خطاب کرده است.

آقای کرزی از طالبان می‌خواهد تا زمینه ساز استعمال بمب‌های آمریکایی در افغانستان نشوند.

رییس جمهور پیشین کشور تا کنون بارها در اظهاراتی طالبان را برادر خوانده و خواهان گفت‌وگوی حکومت وحدت ملی با این گروه شده است.

آقای کرزی در آخرین مصاحبه اش با یکی از رسانه‌ها گفته است، طالبان نیمی از خاک افغانستان را در اختیار دارند و باید به عنوان یک جریان سیاسی پذیرفته شوند.