سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

انتقادها از بی‌کفایتی اعضای شورای سراسری علمای کشور 4 ثور|اردیبهشت 1396

 

علماء و امامان مسجدهای شهر کابل، خواهان برکناری اعضای شورای سراسری علمای افغانستان شدند.

شماری از علماء و امامان مسجدهای شهر کابل امروز در نشستی خبری برای نکوهش رویداد قول اردوی 209 شاهین و حمله بر اماکن مقدس ، از حکومت می‌خواهند که اعضای شورای سراسری علمای افغانستان را به علت ناکارایی از وظایف‌شان برکنار کند و علمای شهر کابل جایگزین آنان شود.

عبدالبصیر حقانی، رییس علمای کابل می‌گوید که بی‌کفایتی و ناکارایی اعضای شورای سراسری علما سبب شده است که کشور با وضعیت بدی روبه‌رو شود.

مسؤولان این شورا، حمله بر قول اردوی 209 شاهین را کار استخبارات منطقه می‌دانند و آن را به دور از تمامی ارزش‌های اسلامی و انسان می‌خوانند.

محمدسالم حسنی، یکی دیگر از علمای کابل نیز می‌گوید که در حال حاضر استخبارات منطقه شماری از افراد را برای جهاد به افغانستان می‌فرستد تا  مردم بی‌گناه را به خاک‌وخون بکشند در حالی که بر بنیاد قوانین اسلام شرایط جهاد در افغانستان وجود ندارد.

آقای حسنی، ادعای جهاد در افغانستان را یک ادعای کذب و خلاف دستورات اسلام می‌داند و می‌گوید: «هیچ یک از معیارهای که بر اساس آن باید ادعای جهاد شود در افغانستان وجود ندارد. افغانستان دارالحرب و دارالکفر نیست و معیارها صدق نمی‌کند؛ مردم مسلمان و دولت افغانستان یک دولت اسلامی است.»

علمای و امامان مسجدهای کابل، عملکرد شورای علمای افغانستان را در عرصۀ روشن‌ساختن اذهان عامه نیز ناکام می‌دانند و می‌افزایند با آنکه در 14 سال گذشته این شورا پول‌های زیادی را هزینه کرده، اما دستاوردی چندانی نداشته است.

اما محمد قاسم حلیمی، سخنگوی شورای علمای سراسری افغانستان با رد این اظهارات علمای و امامان مسجدهای کابل می‌گوید که این شورا در برابر رویدادهایی که در کشور رخ داده همواره موقف روشن داشته و خاموشی اختیار نکرده است. به گفتۀ او، با آوردن تغییرات در این شورا مشکلات کشور حل نمی‌شود.

سخنگوی شورای علمای افغانستان می‌گوید که موقف‌گیری در برابر رویدادها تنها مسؤولیت این شورا نه بلکه مسؤولیت اسلامی و انسانی تمامی امامان مسجدها و عالمان دین است.