سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

مراسم فاتحه‌خوانی معتادان بغلان برای کشته‌شده‌های رویداد بلخ 5 ثور|اردیبهشت 1396

 

معتادان شهر پلخمری بغلان برای کشته‌شده‌های رویداد بلخ مراسم فاتحه‌خوانی برگزار کردند. این معتادان می‌گویند، پول چند روزۀ مصرف مواد خود را برای برگزاری این مراسم جمع کرده‌اند.

این معتادان که شمارشان به بیش از 25 تن می‌رسد می‌گویند، در صورتی که حکومت برای بهبودی صحت آن‌ها کمک کند، حاضر اند دوشادوش نیروهای امنیتی در برابر طالبان و داعش بجنگند.

به گفتۀ باشنده‌گان پلخمری، پس از نیروهای امنیتی این ولایت، معتادان دومین گروهی‌اند که برای دعا و مراسم فاتحه‌خوانی کمر بسته‌اند.

مولوی عبدالله، امام جماعت مسجدی که در آن مراسم دعاخوانی برگزار شده می‌گوید، این معتادان باید الگویی برای دیگر افراد جامعه شوند.

دین‌محمد جرأت، وکیل گذر منطقه نیز می‌گوید، در بیشتر چنین رویدادهایی جامعه مدنی سکوت اختیار می‌کند. به گفتۀ او، باید فعالان مدنی از معتادان یاد بگیرند و در اوج ناتوانی صدای‌شان را بلند کنند.

پنج روز پیش (جمعه) طالبان بر قول اردوی 209 شاهین در بلخ حمله کردند. این حمله دقیقاً زمانی رخ داد که نیروهای امنیتی مصروف ادای نماز جمعه بودند. حجم این حمله در نخست کم گزارش شد، اما چندین ساعت پس آمار تلفات به شدت بالا رفت و اکنون این رقم از مرز 140 کشته و 160 زخمی گذشته است.