سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

سازمان ملل: افغانستان در مبارزه علیه فساد پیشرفت‌هایی داشته است 5 ثور|اردیبهشت 1396

 

سازمان ملل متحد می‌گوید که بر بنیاد یافته‌های آنان، مقام‌های افغانستان با وجود چالش‌های بزرگ، در مبارزه با فساد پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان هنگام نشر این گزارش می‌گوید: «سازمان ملل از پیشرفت‌هایی که صورت گرفته است استقبال می‌کند و از تلاش‌های دولت در مبارزه با فساد برای پایان‌دادن به فرهنگ معافیت، حصول اطمینان از پاسخگویی و شفافیت و بازگرداندن شفافیت به خدمات عامه و منابع مالی و طبیعی حمایت کامل می‌کند.»

این سازمان در گزارشی با عنوان «مبارزۀ افغانستان در برابر فساد؛ میدان نبرد دیگر» پیشرفت‌هایی که افغانستان در رسیده‌گی به فساد داشته را برجسته ساخته است. این گزارش همچنان در مورد این که دولت چه‌گونه می‌تواند با کمک دوامدار مردم و جامعۀ بین‌المللی دستاوردهای حال حاضر خود را توسعه دهد، پیشنهادهایی مطابق به معیارهای جهانی را پیش‌کش می‌کند.

آقای یاماموتو می‌افزاید، امیدوار است که پیشنهادهای این گزارش برای هماهنگی بهتر و دستیابی به نتیجه‌یی مثبت از سوی حکومت افغانستان پذیرفته شود.

نمایندۀ ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان می‌گوید، مبارزه در برابر فساد اداری نیازمند تعهد حکومت و مردم و حمایت جامعه بین‌الملل است.

عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه نیز در این نشست می‌گوید، حکومت برنامه‌های روشنی در مبارزه با فساد دارد.

این گزارش که پیش از نشر به وزارت‌خانه‌ها و ارگان‌های قضایی افغانستان برای دریافت نظر و تأیید فرستاده شده بود، نشان می‌دهد که فساد همه عرصه‌های زنده‌گی در افغانستان و اعتماد و اطمینان مردم به ادارات دولتی را متأثر ساخته مانع تلاش‌ها برای آوردن صلح و رفاه پایدار در کشور شده است.

در این گزارش از مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری به عنوان یکی از گام‌های موثر حکومت افغانستان در مبارزه علیه فساد اشاره شده است.

رسیده‌گی به موارد گستردۀ فساد، پول‌شویی، تخریب و یا فروش آثار فرهنگی و تاریخی، جرایم در برابر امنیت داخلی و خارجی، استخراج غیرقانونی معادن و غصب زمین از صلاحیت‌های این مرکز است.