سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

مشکل اساسی سیستم است، جابه‌جایی مهره‌ها دردی را دوا نمی‌کند 5 ثور|اردیبهشت 1396

 

شماری از آگاهان نظامی و اعضای مجلس سنا با اشاره به تغییراتی که در چند روز اخیر در رهبری وزارت دفاع و ارتش به میان آمده می‌گویند، مشکل اساسی در سیستم است و این مشکل با تغییر افراد و جابه‌جایی مهره‌ها حل نمی‌شود.

این آگاهان می‌گویند که با تغییر افراد هیچ اصلاحات بنیادی‌یی به میان نمی‌آید.

عبدالجبار قهرمان، جنرال پیشین وزارت دفاع ملی به سلام‌وطندار می‌گوید که تغییر افراد تنها تأثیری سطحی بر وضعیت امنیتی دارد و مشکلات اساسی را حل نمی‌کند.

به گفتۀ این آگاه نظامی، مشکل دیگر نیروهای امنیتی این است که مسؤولان درجه اول و درجه دوم صلاحیت برکناری و جابه‌جایی افراد را دارند و این موضوع سبب نقض اصل شایسته‌سالاری می‌شود.


روز گذشته عبدالله حبیبی، وزیر دفاع و قدم‌شاه شهیم، رییس ستاد کل ارتش کشور به خاطر رویداد بلخ استعفا دادند و به جای‌شان به ترتیب جنرال طارق‌شاه بهرامی و جنرال شریف یفتلی معرفی شدند.

شماری از اعضای مجلس سنا نیز در نشست امروز، استعفای مسؤولان امنیتی را برای جلوگیری از تکرار حملاتی چون حمله بر قول اردوی 209 شاهین موثر می‌دانند، اما می‌گویند که برای تغییرات اساسی باید سیستم امنیتی تغییر کند.

محمدعلم ایزدیار، معاون دوم مجلس سنا می‌گوید، اگر سیستم امنیتی در کل تغییر نکند، با تغییر افراد هیچ مشکلی حل نمی‌شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که فرمانده پولیس هلمند به روز دوشنبه در یک نشست خبری در این ولایت گفته بود، تغییروتبدیل در صفوف نیروهای امنیتی در مرکز صورت می‌گیرد و این تغییروتبدیل‌ها بر آنان کمترین تأثیری ندارد.