آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

فساد؛ بزرگترین چالش نیروهای امنیتی 6 ثور|اردیبهشت 1396

 

فساد اداری بزرگ‌ترین چالش نیروهای امنیتی افغانستان است. اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید، افزایش روزافزون فساد در رده‌های بلند پولیس و ارتش نگران‌کننده است.

این اتحادیه امروز چهارمین و آخرین بخش کارزار مبارزه با فساد که روی فساد میان نیروهای امنیتی متمرکز می‌شود را راه‌اندازی کرده است.

فرانز مایکل میلبن، نمانیدۀ ویژه و رییس اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید که برای مبارزه جدی با فساد در نهادهای امنیتی حکومت باید گام‌هایی عملی‌ بردارد.

به گفتۀ او، سلاح و مهمات نیروهای امنیتی افغانستان به طالبان فروخته می‌شود و این خریدوفروش طالبان را بیشتر از پیش قدرتمند می‌سازد.

نمایندۀ اتحادیه اروپا در افغانستان از حکومت می‌خواهد که برای تأمین صلح با فساد مبارزه کند و روی پیشرفت نیروهای امنیتی تمرکز بیشتری داشته باشد.

عبدالله یادگاری، مسؤول بخش رسانه‌های اتحادیه اروپا در افغاستان به‌ سلام‌وطندار می‌گوید، فساد میان نیروهای امنیتی توانایی این نیروها را آسیب رسانده است.

 

آقای یادگاری می‌گوید، مبارزۀ جدی با فساد در میان نیروهای امنیتی شکست گروه‌های هراس‌افگن و طالبان را در پی خواهد داشت.

اما دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع وجود فساد گسترده در این وزارت را رد می‌کند و میگوید که در پیوند به این پدیده مبارزۀ جدی جریان دارد.

مسؤولان وزارت امور داخله هنوز در این باره ابراز نظری نکرده‌اند.

گفتنی‌ست که روز گذشته دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با نشر گزارشی گفته بود که مقام‌های افغانستان با وجود چالش‌های بزرگ، در مبارزه با فساد پیشرفت‌هایی داشته‌اند و تلاش‌ها برای مبارزه با این پدیده در نهادهای امنیتی جریان دارد.