سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

دو هزار خانوادۀ آواره؛ نتیجۀ عملیات پامیر یک در کندز 7 ثور|اردیبهشت 1396

 

با گذشت نزدیک به دو هفته از راه‌اندازی عملیات «پامیر یک» در شمال شهر کندز، حدود 2 هزار خانواده از 8 روستا آواره‌ شده‌اند.

شماری از باشنده‌گان بخش‌های شمال کندز با بیان این مطلب به سلام‌وطندار می‌گویند که در این مدت یک روستا هم از وجود طالبان پاک‌سازی نشده است. این باشنده‌گان می‌گویند که در وضعیت بدی به سر می‌برند و هیچ کمکی برای‌شان صورت نگرفته است.

قندی‌گل، باشندۀ منطقۀ آلچین این ولایت می‌گوید، از ده روز به این‌سو بدون سرپناه در زیر خیمه شب‌و‌روزشان را سپری می‌کنند. عبدالاحد، یکی دیگر از باشنده‌گان آلچین می‌گوید، تمام داروندارشان را رها کرده‌ و به شهر پناه آورده‌اند.

امرالدین ولی، رییس شورای ولایتی کندز می‌گوید که در جریان سه سال دولت چندین عملیات نظامی را در روستاهای شمال شهر کندز راه‌اندازی کرده که جز آواره‌شدن مردم نتیجه‌یی در پی نداشته‌اند.

مسؤولان ریاست مهاجران کندز می‌گویند که آواره‌شده‌ها مربوط روستاهای آلچین، حضرت سلطان، تلوکه، خواجه‌پاک، پنجشیری‌قشلاق، اتمانزی و ملاسردار اند.

محمدیوسف خدام، آمر حالت اضطرار این ریاست می‌گوید که باشنده‌گان روستاهای پنجشیری‌ها، خواجه‌پاک و اتمانزی به گونۀ کامل این روستاها را ترک کرده‌‌ و به بخش‌هایی از قلعه‌ذال و گل‌تپه رفته‌اند.

به گفتۀ آقای خدام، بیشتر آواره‌گان در روستاهای ولسوالی گل‌تپه و بخش‌های زیر ادارۀ طالبان رفته‌اند که سروی و کمک‌رسانی برای آنان دشوار است و از همین‌رو تاکنون تنها 93 خانواده سروی شده‌اند.

اما مسؤولان امنیتی در کندز، مخفی‌شدن طالبان در خانه‌های مسکونی و جاسازی ماین در میان راه‌ را از علت‌های اصلی کندی عملیات پامیر یک عنوان می‌کنند.

محفوظ‌الله اکبری، سخنگوی پولیس در شمال‌شرق کشور می‌گوید که در جریان این عملیات تاکنون سه روستا از وجود طالبان پاک‌سازی شده و خنثاسازی ماین‌ها نیز ادامه دارد.

یک منبع در شفاخانۀ حوزه‌یی کندز می‌گوید که در 8 روز نخست این عملیات، 15 کشته و 93 زخمی به شمول زنان و کودکان به این شفاخانه انتقال یافته که بیشترشان غیرنظامیان بوده اند.