يک‌شنبه 2 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 22 اپریل 2018

مهره‌های ناکام دیروز؛ نماینده‌گان سیاسی امروز 7 ثور|اردیبهشت 1396

 

پس از رویداد قول اردوی 209 شاهین، مقام‌های ارشد حکومتی وزیر دفاع و رییس ستاد کل ارتش کشور از مقام‌های‌شان کنار رفتند، اما این مقام‌های «ناکام» درست چند روز بعد به عنوان نماینده‌گان سیاسی افغانستان به ترتیب در کشورهای اردن و قزاقستان معرفی شدند.

پرسش این‌جاست که چرا حکومت از مهره‌های ناکامش به عنوان نماینده‌گان سیاسی استفاده می‌کند؟

نماینده‌گان مجلس و اعضای شورای حراست و ثبات می‌گویند، تقریری عبدالله حبیبی وزیر دفاع پیشین و قدم‌شاه شهیم رییس ستاد ارتش به عنوان سفیران در کشورهای اردن و قزاقستان، غیرمسلکی و بر بنیاد زدوبندهای تیمی انجام شده است.

آنان می‌گویند، این گونه گزینش‌ها سبب کاهش روحیۀ کاری دیپلومات‌های افغانستان شده و دستگاه دیپلوماسی افغانستان را آسیب می‌زند.

در این حمله نزدیک به 140 سرباز کشته‌شدند و بیشتر از 160 تن دیگر زخمی

مسعود ترشتوال، سخنگوی شورای حراست و ثبات افغانستان به سلام‌وطندار می‌گوید، این چنین تقرری‌ها حس وفاداری کارمندان باتجربۀ وزارت خارجه و نماینده‌گان سیاسی افغانستان را نسبت به سیستم کاهش داده و مصونیت شغلی دیپلومات‌های کارکشته را با چالش مواجه می‌کند.

عارف رحمانی، نمایندۀ مجلس، تقرری‌های اخیر را بر بنیاد روابط شخصی و تیمی می‌داند و می‌گوید، افراد توانا و باتجربه باید نماینده‌گی از افغانستان را به عهده بگیرند. به گفتۀ آقای رحمانی، حکومت با عملکرد این‌چنینی فرهنگ ناپسندی را رایج می‌کند.

رحمانی می‌افزاید، ادامۀ چنین گزینش‌هایی به سود کشور نیست و سبب عقبمانی افغانستان در عرصه‌های گوناگون خواهد شد.

اما مجیب‌الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش پیشین از توانایی مدیریت سفارت‌خانه‌ها برخوردارند.

این بار نخست نیست که حکومت اقدام به چنین کاری می‌کند. پیش از این نیز وزیرانی که در سمت‌های‌شان کارکرد درستی نداشته‌اند از سوی مجلس سلب صلاحیت شده و از سوی حکومت به عنوان سفیر در یکی از سفارت‌خانه‌های افغانستان مقرر شده‌اند.