سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

نگرانی‌ها از بی‌توجهی به سربازانِ افغانستان 7 ثور|اردیبهشت 1396

 

نهضت صلح، عدالت و آزادی افغانستان امروز به یادبود از جان‌باخته‌گان قول اردوی 209 شاهین مراسم ‌دعاخوانی را درکابل برگزار کرد. اشتراک‌کننده‌گان این مراسم از توانایی‌های نیروهای امنیتی ستایش کردند و گفتند که این نیروها از امتیازات خوبی برخوردار نیستند.

آنان می‌گویند، با آن که نیروهای امنیتی به بهای جان‌شان از مال و جان شهروندان دفاع می‌کنند، اما حکومت امتیازات بسنده‌یی برای این نیروها در نظر نگرفته و آن‌ها با دشواری زنده‌گی‌شان را سپری می‌کنند.

عبداللطیف پدرام، نمایندۀ مردم در مجلس در این نشست می‌گوید، سربازی وظیفه مقدس و اوج وطن‌دوستی‌ست، اما از سربازان کشور به عنوان وسایط نقلیه کار گرفته می‌شود و تقرری‌ها در سمت‌های بلند وزارت دفاع ملی، بر بنیاد سلیقه‌های قومی صورت می‌گیرد.

آقای پدرام می‌گوید، سربازانی که در خط نخست نبرد می‌جنگند و واسطه ندارند، شامل ارتقای رتبه نشده و به عنوان سرباز درجه دو تلقی می‌شوند.

احمد سعیدی، آگاه سیاسی نیز در این نشست از تقرری‌های اخیر در نهادهای دولتی انتقاد می‌کند و می‌گوید که افراد در تمامی پست‌های بلند به اساس سلیقه‌های قومی گماشته می‌شوند.

اما محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع با رد این اظهارات به سلام‌وطندار می‌گوید که در تقرری‌های این وزارت هیچ‌گونه تعصبات قومی صورت نگرفته و از اقوام مختلف در پست‌های امنیتی کار می‌کنند.

آقای رادمنش می‌گوید که بر بنیاد قانون، تمام امتیازها برای نیروهای امنیتی در نظر گرفته شده و حقوق آن‌ها بدون کاستی پرداخت می‌شود.