آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

مسعود: حکومت چهار فرد مشکوک «دیگر مشروع نیست» 8 ثور|اردیبهشت 1396

 

احمدضیاء مسعود، نمایندۀ عزل‌شدۀ رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب می‌گوید که این حکومت مشروعیت ندارد و حکومتی که محمداشرف غنی، نماینده‌گی از آن می‌کند، صرفاً حکومت چهار نفر مشکوک است.

آقای مسعود در 25مین سال‌روز شکست قوای سرخ از افغانستان (28 ثور/اردیبهشت) می‌گوید، رییس جمهور می‌خواهد به تنهایی تمام ارگان‌ها را به دست گیرد و این شخص «دیکتاتورمشرب» به هیچ‌یک از تعهداتش پابند نست.

نمایندۀ عزل‌شدۀ رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری می‌افزاید، حملۀ پیچیدۀ طالبان بر قول اردوی 209 شاهین، حمله بر شفاخانۀ 400 بستر، حمله بر ریاست رجال برجسته، حملۀ انتحاری در راهپیمایی جنبش روشنایی و سقوط مشکوک برخی از ولایت‌ها و ولسوالی‌ها، و افزایش جنگ در شمال و شمال‌شرق افغانستان به این معنا است که حکومت خواهان تضعیف پایه‌های نظام شده و نیروهای امنیتی را وادار به ترک صفوف‌شان می‌کند.

احمدضیاء مسعود می‌گوید، چرخش‌های سیاسی رییس جمهور و عدم توجه‌اش به حساسیت‌های کشورهای همسایه سبب شده تا افغانستان یک بار دیگر به محل تقابل منطقه تبدیل شود.

او می‌افزاید، تطبیق پروژه‌های خطرناک از جمله سقوط شماری از ولایت‌ها و ولسولی‌ها و شعله‌ورشدن آتش جنگ به بهانۀ حضور داعش و طالبان، افغانستان را به کام نبردی خانمان‌گیر می‌کشاند.

به گفتۀ مسعود، سال جاری سالی جنجالی خواهد بود و دشمن برای براندازی و نفاق‌پراکنی دست به هر عملی خواهد زد. او از مردم می‌خواهد، از اجرای طرح ویران‌گرانۀ دشمن و حامیان دشمن جلوگیری کنند.

مسعود می‌گوید، می‌خواسته در همین روز استعفا بدهد و از مردمی که در مبارزات انتخاباتی در کنارش ایستاده بودند، معذرت بخواهد و بگوید دیگر نمی‌تواند «در کنار این حکومت فاسد» بیایستد.

مسعود از دیگر احزاب و نهادهای سیاسی و اجتماعی و مجاهدان می‌خواهد تا از حمایت رییس جمهور دست بردارند، با تیم ارگ مقاطعه کرده و دیگر در نشست‌های رییس جمهور اشتراک نکنند.

او از مردم می‌خواهد رییس جمهور را وادار به استعفا کرده و برای انتخابات زودهنگام تلاش کنند. مسعود می‌گوید که استعفای رییس جمهور افغانستان را از بن‌بست نجات می‌دهد و این ساختار بنابر عدم رعایت قانون اساسی هر روز بحران می‌آفریند.

نمایندۀ پیشین رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری می‌گوید، به مبارزات سیاسی و حق‌طلبانه‌اش ادامه می‌دهد و برای از میان برداشتن خودکامه‌گی و برتری‌طلبی می‌رزمد.

در این همایش، ده‌ها تن از فعالان اجتماعی، سران احزاب و شوراهای اجتماعی حضور داشتند.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش و عضو پارلمان در این همایش پیام عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور را خواند. در این پیام، آقای دوستم از پیروزی مجاهدین در برابر قوای روس یاد کرده و آن را پیروزی خون بر شمشیر خواند. آقای دوستم همچنان افزود که دست‌اندازی‌های سازمان‌ها و گروه‌های مشکوک پس از جهاد سبب شد تا چهرۀ مبارزات مردم افغانستان تیره جلوه کند.

ذولفقار امید، رییس حزب عدالت و توسعه نیز یکی از سخنرانان این همایش است. او می‌گوید، بسياری از مهمان‌خانه‌ها و وزارت اقوام و قبایل به پناه‌گاها و مکان‌های امنی برای بودوباش تروريستان تبديل شده اند.

لطیف پدرام، عضو مجلس نماینده‌گان نیز در این همایش با اشاره به تلاش‌های احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان برای بازسازی قدرت سیاسی می‌گوید، نباید این قدرت‌ سیاسی به گروهی «بی‌ریشه و بادآورده» تسلیم می‌شد.

اما شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهور به سلام‌وطندار می‌گوید که قانون اساسی به هر فرد این کشور حق می‌دهد که در برابر نظام ابراز نظر کند. به گفتۀ آقای مرتضوی، رییس جمهور بر بنیاد رأی مردم بر مسند قدرت نشسته و دوران حکومتش هم در قانون اساسی تعیین شده است.

احمدضیاء مسعود، از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۱ به عنوان نمایندۀ احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان و حزب جمعیت اسلامی در پاکستان ایفای وظیفه کرد. پس از پیروزی مجاهدین به عنوان مشاور برهان‌الدین ربانی رییس دولت مجاهدین تعیین شد.

آقای مسعود در اولین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۲۰۰۴ به عنوان معاون اول حامد کرزی در انتخابات شرکت کرد و از آن زمان تا ۲۰۰۹ معاون اول رییس جمهور بود.

سپس از آن او رهبری جبهه ملی افغانستان را به عهده گرفت. مسعود در دور اول انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ به تیم انتخاباتی زلمی رسول به عنوان معاون اول پیوست.

آقای مسعود در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ که به جنجال هم کشیده شد، در کنار اشرف غنی قرار گرفت.