يک‌شنبه 2 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 22 اپریل 2018

غنی: دستاوردهای امروز ثمرۀ جهاد مردم افغانستان است 9 ثور|اردیبهشت 1396

 

رییس جمهور کشور می‌گوید که اکنون آن زمان به پایان رسیده است که یک گروه با قتل و خونریزی به حکومت برسد.

حکومت وحدت ملی، امروز نشستی را به مناسبت گرامی‌داشت از 8  ثور، بیست‌وپنجمین سالروز پیروزی مجاهدین با حضور سران حکومت، رهبران سیاسی و مقام‌های دولتی در ارگ برگزار کرد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور نظام دموکراتیک و قانون اساسی را نتیجۀ جهاد مردم افغانستان می‌داند و هشدار داده می‌گوید کسانی که هنوز هم در پی آن اند که توسط کشتار و خونریزی به قدرت برسند اسلام را نمی‌شناسند و آنان را نابود خواهند کرد.

رییس جمهور می‌گوید: «انگیزۀ جنایتکاران و حامیان‌شان تجارت با خون، تجارت با دین، تجارت با زنده‌گی بی‌گناهان و به آتش‌کشیدن زنده‌گی تمام مردمان این منطقه است»، اما انگیزۀ ملت افغانستان زنده‌گی شرافت‌مندانه، صلح عزت‌مندانه، و امنیت سرتاسری می‌باشد که از نگاه شرع و قانون، یک داعیۀ برحق است.

آقای غنی تأکید کرده می‌گوید که افغانستان در معرکۀ نفس‌گیر با انتخاب‌های فراوانی روبه‌رو نیست، بلکه تنها دو انتخاب دارد که یکی تسلیم‌شدن به سرنوشتی که جنایتکاران «خون‌آشام و حامیان آنان» می‌خواهند برای شهروندان کشور و مردم این منطقه رقم بزنند و دیگری مقاومت و ایستاده‌گی‌ برای به زانو در آوردن این گروه‌های مجرم و حامیان آنان است. رییس جمهور کشور، اما اطمنان داده می‌گوید: «پیروزی از آنِ مردم افغانستان است».

محمداشرف غنی، می‌گوید که افغانستان در پی ویرانی و تباهی کسی نیست و با هیچ گروه هراس‌افگنی پیمان نبسته است.

رییس جمهور کشور می‌افزاید که افغانستان تنها در شرایطی آسیب‌پذیر است که صفوف درونی‌اش تَرَک بردارد و وحدت داخلی‌اش متزلزل شود. او می‌گوید که هر سخن ناسنجیده و هر موضع‌گیری احساسی به دشمنان ملت فرصت می‌دهد تا ابتکار عمل را در دست گرفته و اهداف شوم‌شان را پیاده کنند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی در این نشست تأکید کرده می‌گوید، باید از ظرفیت‌های مجاهدین به گونۀ بهینه بهره‌گیری‌ شود. به گفتۀ او، امروز هم در هر منطقه و روستایی که مورد تهاجم دشمن قرار می‌گیرد، مجاهدین مقاومت می‌کنند، بدون آن‌که در صدد گرفتن امتیازی باشند. او می‌گوید، در روزی از پیروزی جهاد افغانستان تجلیل می‌شود که رهبر حزب اسلامی به ندای صلح دولت افغانستان لبیک گفته و امروز در خاک خود و در میان مردم خود قرار دارد.

آقای عبدالله، در بخشی از سخنانش از شخصیت‌های سیاسی می‌خواهد که فعالیت‌های‌شان را به‌گونه‌یی تنظیم کنند که مغایر با منافع ملی و سلامت نظام نباشد.

رییس اجرایی حکومت، خطاب به کشورهایی که به پشتیبانی از هراس‌افگنی و افراط‌گرایی ادامه می‌دهند می‌گوید، این کشورها باید بدانند که این یک روش ناکام است و می‌افزاید که برای رویارویی با این تهدید، بهتر است در سطح ملی، منطقه‌یی و جهانی اجماعی ایجاد شود و اقدام قاطعانه صورت گیرد.