يک‌شنبه 2 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 22 اپریل 2018

حکمتیار: طالبان از جنگ دست بکشند 9 ثور|اردیبهشت 1396

 

حکمتیار از طالبان می‌خواهد که از جنگ دست بکشند. گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امروز در نخستین سخنرانی‌اش در مهترلام مرکز ولایت لغمان با حضور مسؤولان دولتی و شماری از باشنده‌گان این ولایت می‌گوید، جنگ کنونی در افغانستان یک جنگ بیهوده است و جز کشتار شهروندان کشور سودِ دیگری در پی ندارد.

آقای حکمتیار، کشتن شهروندان افغانستان را غیرقابل پذیرش می‌داند و از طالبان می‌خواهد تا از جنگ دست بکشند و به روند صلح بپیوندند.

رهبر حزب اسلامی با نکوهش حملۀ خونین بر قول اردوی 209 شاهین در بلخ، کشتن مسلمانان را حرام می‌خواند و از تمامی گروه‌های شورشی نیز می‌خواهد که به جنگ نقطۀ پایان بگذارند.

گلبدین حکمتیار می‌افزاید که با پیام صلح آمده است و از تمامی شورشیان می‌خواهد که جنگ‌افزارهای‌شان را بر زمین بگذارند و به روند صلح بپیوندند.

او از تمامی شخصیت‌های سیاسی و احزاب در کشور می‌خواهد که برای پایان‌دادن به بحران کنونی و پشتی‌بانی از روند صلح با حکومت همکاری کنند.

رهبر حزب اسلامی می‌گوید، به دنبال گذشته‌ها نمی‌گردد و فصل تازه‌یی دوستی را آغاز می‌کند و خواهان نظام دموکراتیک و انتخاباتی است.

محمداکرم اخپلواک، نمایندۀ ویژۀ رییس جمهور در امور سیاسی و رییس اجرایی دبیرخانۀ پروسۀ صلح و ادغام مجدد شامل‌شدن حکمتیار را به روند صلح به معنای تکمیل‌شدن یک بعد این روند می‌داند. آقای خپلواک می‌افزاید که حکومت بر عملی‌شدن تمامی ماده‌های موافقت‌نامۀ صلح با حزب اسلامی متعهد است.

ارگ ریاست جمهوری نیز با پخش خبرنامه‌یی، از آمدن گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به افغانستان استقبال کرده است.

در بخشی از این خبرنامه آمده که گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی و آمدن آقای حکمتیار نمایانگر آن است که افغانان برای حل معضلات و مشکلات‌شان ظرفیت و توانایی این را دارند که از طریق صحبت راه حل‌های اساسی و مسالمت‌آمیز را دریابند.