سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

توهین حکمتیار به رسانه‌ها ناشی از ناآگاهی است 11 ثور|اردیبهشت 1396

 

گلبدین حکمتیار ۴۰ سال برای تصاحب اقتدار در کابل سلاح برداشت و در ۱۵ سال گذشته به امید سرنگونی نظام پس از طالبان، خروج کامل نیروهای خارجی و ایجاد حکومت اسلامی مطابق خوانش خودش ‌جنگید. او از تمام این خواسته‌ها سرانجام دست برداشت و به روند صلح افغانستان پیوست. اما بلافاصله پس از آن که در حضور رسانه‌ها ظاهر شد، در نخستین نشست خبری‌اش بر شماری از رسانه‌ها لعنت فرستاد و شماری از شبکه‌های رسانه‌یی را شرور خواند.

این گفته‌های رهبر حزب اسلامی در نخستین روزهای آمدنش آن هم با پس‌منظری که دارد واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

اکنون مسؤولان دیده‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) می‌گویند که این گفته‌های حکمتیار ناشی از ناآگاهی است.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی می‌گوید، حکومت افغانستان باید دستاوردهای پانزده سال گذشته را حفاظت کند و بر ضد آزادی بیان در فرایند صلح، تفاهم یا صحبتی انجام ندهد.

آقای خلوتگر تأکید می‌کند که رسانه‌ها نباید با تهدید و خطوط قرمز غیرقانونی رسالت روزنامه‌نگاری خود را فراموش کنند. او گفته‌های حکمتیار را در بارۀ رسانه‌ها غیردینی و خلاف قانون می‌داند.

رییس اجرایی نی می‌افزاید، شهروندان افغانستان همه خواهان صلح‌اند و رسانه‌های کشور در سایۀ صلح بیشتر به بالنده‌گی باید برسند.

گلبدین حکمتیار تنها فردی نیست که به رسانه‌ها می‌تازد. پیش از این به ترتیب شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهور و شخص رییس جمهور به رسانه‌ها توهین کرده بودند.