سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

برگشت بیش از 80 هزار مهاجر در 2 ماه 13 ثور|اردیبهشت 1396

 

مجلس نماینده‌گان امروز (چهارشنبه) وزیر مهاجران و برگشت‌کننده‌گان و معینان وزارت‌های خارجه و کار و امور اجتماعی را برای پاسخ‌گویی در پیوند به مشکلات روادید/ویزه کارگران در عربستان سعودی، مهاجران در ایران و پاکستان، و هم‌چنان مشکلات برگشت‌کننده‌گان به این مجلس فراخواند.

سیدحسین‌ عالمی بلخی، وزیر مهاجران و برگشت‌کننده‌گان می‌گوید، از ماه حمل تاکنون 80489 مهاجر با مدرک‌ و بدون مدرک از کشورهای ایران و پاکستان به گونۀ داوطلبانه و اجباری به افغانستان برگشته‌اند.

آقای بلخی، از نهایی‌شدن طرحی به ارزش بیش از 530 میلیون دالر آمریکایی برای حل مشکلات برگشت‌کننده‌گان در کشور خبر داده می‌گوید، بر بنیاد این طرح تمام سهولت‌ها برای مهاجران برگشت‌کننده در نظر گرفته شده است.

به گفتۀ وزیر مهاجران، تا سال پیش حدود 1147000 تن از کشورهای ایران و پاکستان به افغانستان برگشته‌ بودند.

نصیراحمد اندیشه، معین اداری و منابع بشری وزارت امور خارجه، از تلاش‌های این وزارت برای حل مشکلات مهاجران در امارات متحدۀ عرب و کشورهای همسایه یاد کرده می‌گوید که مشکل توزیع گذرنامه‌های الکترونیکی به مهاجران افغانستانی در امارات متحده عرب تا اندازه‌یی حل‌شده و ماهانه حدود 500  گذرنامه برای آنان توزیع می‌شود.

به گفتۀ آقای اندیشه، مشکل توزیع گذرنامه‌های الکترونیکی به مهاجران افغانستانی در ایران و پاکستان هنوز به گونۀ کامل حل نشده و این مهاجران ناگزیرند برای شناسایی کامل به کابل بیایند و گذرنامه بگیرند.

احمدشاه صالحی، معین وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که برای بلندبردن ظرفیت کارگرانی که برای کار به بیرون از کشور می‌روند طرح‌های عملی‌یی را در نظر گرفته‌اند.

به گفتۀ آقای صالحی، بر بنیاد این طرح هر گاه کارگری می‌خواهد برای کار به کشورهای دیگر برود باید راهکارهای اختصاصی را سپری کند.

اما این پاسخ‌‌ها قناعت اعضای مجلس را فراهم نکرد و در پایان محمدنذیز احمدزی، معاون دوم مجلس نماینده‌گان برای مسؤولان این نهادها دو هفته مهلت داد تا برای حل مشکلات مهاجران و برگشت‌کننده‌گان به گونه کامل، گزارشی را به این مجلس بفرستند.