يک‌شنبه 2 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 22 اپریل 2018

غنی برای دیدار با نواز شریف پیش‌شرط گذاشت 13 ثور|اردیبهشت 1396

 

نوید مختار، رییس استخبارات پاکستان

یک منبع موثق حکومتی که نخواست نامش فاش شود به سلام‌وطندار می‌گوید، جنرال نوید مختار، رییس سازمان استخباراتی پاکستان در دیدارش با مقام‌های حکومت افغانستان، با خواست‌های جدیِ زیادی از سوی آنان روبه‌رو شده است.

حکومت افغانستان در دیدار با رییس استخبارات پاکستان از اسلام‌آباد خواستار بازداشت سران طالبان در خاک این کشور، توقف ساخت‌وساز تأسیسات نظامی در امتداد مرز دیورند و پایان‌دادن به راکت‌پراکنی‌های این کشور به خاک افغانستان شده است.

پیش از آمدن نوید مختار به کابل یک هیأت پارلمانی پاکستان به کابل آمده بود. به گفتۀ منبع، سفر رییس استخبارات پاکستان به کابل و هیأتی پارلمانی پاکستان به هدف تطبیق توافق‌نامۀ لندن انجام شده است.

گفته می‌شود موضوع سفر رییس ستاد ارتش پاکستان و ایجاد طرح مقدماتی سفر او به کابل، بخش دیگری از برنامه‌های سفر رییس استخبارات پاکستان به کابل است.

این منبع می‌گوید، در صورتی که پیش‌شرط‌های دولت افغانستان پذیرفته شوند، رییس جمهور غنی با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان دیدار خواهد کرد.

به باور آگاهان سیاسی و روابط بین‌الملل این پیش‌شرط‌ها در صورتی که عملی شوند، تأثیر بسزایی در بهبود روابط دو کشور دارند.

انتظار خادم، آگاه امور بین‌المللی می‌گوید، موضع‌گیری واضح و جدی حکومت افغانستان در قبال پاکستان قابل ستایش است و به باور او، ایالات متحدۀ آمریکا نیز از این موضع‌گیری دولت افغانستان حمایت می‌کند.

سیدرضا شاه، نویسندۀ پاکستانی نیز در گفت‌وگو با سلام‌وطندار از آغاز مذاکرات میان دو کشور استقبال می‌کند، اما می‌گوید طرح هر نوع پیش‌شرط این گفت‌وگوها را به ناکامی می‌کشاند.

آقای رضاشاه می‌گوید، یگانه راه حل مشکل کابل – اسلام‌آباد گفت‌وگو و مذاکره است.

نزدیک به دو سال است که روابط افغانستان و پاکستان به تیره‌گی گراییده. اما پس از نشست لندن که با حضور مشاور امنیت ملی افغانستان، مشاور نخست وزیر پاکستان و دیگر مقام‌های پاکستان، افغانستان و بریتانیا برگزار شده بود، هفتۀ گذشته یک هیأت پارلمانی اسلام‌آباد به کابل آمد و در حال حاضر رییس استخبارات پاکستان برای حل تنش‌ها میان دو کشور در کابل به سر می‌برد.