يک‌شنبه 2 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 22 اپریل 2018

ترک‌های افغانستان خواهان درج واژه ترک در قانون اساسی 14 ثور|اردیبهشت 1396

 

نهادهای اجتماعی فرهنگی تُرک خواهان درج واژه تُرک در قانون اساسی افغانستان و شناس‌نامه‌های الکترونیکی شدند.

ترکان افغانستان در یک گردهمایی و همه‌پرسی که از سوی نهادهای متشکل از اوزبیک‌ها، ترکمن‌ها، قرلوق‌ها، تاتارها، تیموری‌ها، ایماق‌ها، قیرغیز-قزاق‌ها در کابل راه‌اندازی شد، با صدور قطع‌نامه‌یی از دولت می‌خواهند تا واژه ترک را در قانون اساسی و شناس‌نامه‌های الکترونیکی درج کند.

آنان از دولت می‌خواهند تا پیش از آغاز توزیع شناس‌نامه‌های الکترونیکی، فهرست تثبیت اقوام افغانستان را بازنگری کرده و مانند پشتون‌ها، تاجیک‌ها، اوزبیک‌ها، هزاره‌ها، ترکمن‌ها، قزاق، و دیگر اقوام ساکن کشور، نام اقوام ترک را نیز در آن بگنجاند.

در این گردهمایی بر علاوۀ چهره‌های سیاسی و علمی اقوام ترک، جوانان و فعالان مدنی نیز حضور داشتند و اشتراک کننده‌گان خواهان شدت بخشیدن روند کاری شناس‌نامه‌های الکترونیکی نیز شدند.

سردارمحمدرحمان اوغلی، دبیر پیشین مجلس نماینده‌گان و سفیر افغانستان در اوکراین در این نشست می‌گوید که هویت هر شخص برای آزادی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فردی آن شخص از اهمیت ویژه‌یی برخوردار است و در شرایط کنونی نباید هیچ‌کسی از هویتش بی‌خبر باشد.

آقای اوغلی، هویت هر فرد را به مصابه خدا شناسی آن شخص می‌داند و

از تمامی شهروندان افغانستان می‌خواهد که به هویت و قومیت‌شان افتخار کنند و برای امنیت و اقتصاد کشور بی‌اندیشند.

سردارمحمدرحمان اوغلی می‌گوید، کسانی که مانند شهروندان دیگر کشورها  به حق شهروندی‌اش برسند، با افتخار افغانستانی‌بودن خود را می‌پذیرد و برای آزادی و آبادی مملکت خود تلاش می‌کند.

آقای اوغلی تأکید کرده می‌گوید، ملتی که به حق هویتی و سیاسی خود نرسد هر گونه راه‌حل را برای رسیدن به آن جستجو می‌کند.

انجنیر مصلح، یکی از اعضای انجمن تاتارها که در این گردهمایی حضور داشت، بدون هویت‌زیستن را عیب می‌داند و می‌گوید که  برای نسل‌های آینده تلاش می‌کند و نمی‌خواهد نسل‌های آینده در سردرگمی و بدون هویت زنده‌گی کنند.

در پایان این گردهمایی، نهادهای اجتماعی و فرهنگی ترکان افغانستان از اقوام ترک ساکن در کشور و دولت، خواهان پشتیبانی از این روند شدند.