شنبه 30 جدی|دی 1396 برابر با 20 جنوری 2018

ورود حکمتیار پس از دو دهه و دفاع از آرمان‌های طالبان 14 ثور|اردیبهشت 1396

 

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی پس از حدود 20 سال وارد کابل شد و در نخستین سخنرانی‌اش از طالبان به عنوان برادرانش یاد کرد. او در این سخنرانی، نظام پارلمانی را به سود کشور ندانست و گفت که این نوع حکومت در هیچ کشوری نتیجه‌یی به دنبال نداشته است.

حکمتیار از طالبان خواست تا با او بپیوندند و گفت: «بیایید من از تمام آرمان‌های نیک و اهداف خوب شما دفاع می‌کنم.»

ورود او به پایتخت در مراسمی مجلل و ویژه در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

حکمتیار رهبر حزب اسلامی، هدف از پیوستن به روند صلح را همکاری و تقویت امنیت در کشور می‌خواند و می‌گوید، حکومت وحدت ملی را به عنوان یک واقعیت پذیرفته و به دنبال سقوط نظام نیست.

رهبر حزب اسلامی می‌افزاید، قانون اسلامی افغانستان را بر بنیاد مادۀ دومش پذیرفته، اما بالای قانون اساسی «ملاحظاتی» دارد.

هواداران گلبدین حکمتیار مسلح به سلاح‌های سبک و سنگین در کابل

رهبر حزب اسلامی گروه طالبان را برادر خواند و از این گروه خواست که به روند صلح پیوندند. او از کشورهای ایران و پاکستان می‌خواهد دست از سر افغانستان بردارند.

رییس جمهور غنی نیز در این مراسم از پیوستن رهبر حزب اسلامی استقبال کرد و از دیگر گروه‌های تروریستی خواست که به روند صلح بپیوندند.

او از اعضای کمیسیون تطبیق توافق‌نامۀ صلح حزب اسلامی خواست تا بندهای باقی‌ماندۀ این توافق‌نامه را عملی کنند.

در این مراسم رییس جمهور پیشین، اعضای کابینۀ پیشین و فرماندهان جهادی از پیوستن حزب اسلامی به صلح استقبال کردند و خواهان فراموشی گذشته شدند.

گلبدین حکمتیار ۴۰ سال برای تصاحب اقتدار در کابل سلاح برداشت و در ۱۵ سال گذشته به امید سرنگونی نظام پس از طالبان، خروج کامل نیروهای خارجی و ایجاد حکومت اسلامی مطابق خوانش خودش ‌جنگید. او از تمام این خواسته‌ها سرانجام دست برداشت و به روند صلح افغانستان پیوست. اما بلافاصله پس از آن که در حضور رسانه‌ها ظاهر شد، در نخستین نشست خبری‌اش در ولایت لغمان بر شماری از رسانه‌ها لعنت فرستاد و شماری از شبکه‌های رسانه‌یی را شرور خواند.