سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

ترس و وحشت از مانور نظامی هواداران حکمتیار در کابل 14 ثور|اردیبهشت 1396

 

هم‌زمان با ورود گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی به پایتخت، برخی از هوادارانش با جنگ‌افزارهای سبک و سنگین سوار بر موترها قدرت‌نمایی کرده و او را تا منزلش همراهی کردند.

شماری از شهروندان کابل می‌گویند، حکمتیار با ورودش به کابل، قدرتش را به نمایش گذاشت و ترس و وحشت را در میان مردم ایجاد کرد.

آنان از حکومت می‌پرسند که نیاز ورود حکمتیار با این شمار افراد مسلح در داخل شهر کابل چه بود؟ شهروندان می‌گویند، افراد مسلح در داخل شهر امنیت روانی مردم را مختل ساخته و  سبب رنجش خاطر آنان شده‌اند.

فریدون یکی از باشنده‌گان پایتخت می‌گوید، توافق‌نامۀ صلح با حزب اسلامی به هدف صلح و آرامش امضا شده، نه برای اجرای مانور نظامی و نمایش قدرت. او می‌گوید، افراد وابسته به حزب اسلامی پس از صلح با حکومت باید سلاح‌های دست‌داشتۀ‌شان را به زمین بگذارند.

نعمت‌الله از دیگر شهروندان کابل می‌گوید، حکومت باید تمام افراد وابسته به حزب اسلامی را خلع سلاح کند.

شهروندان کابل تأکید می‌کنند و می‌گویند که دیگر از جنگ و ناامنی خسته شده‌اند و به هیچ‌ صورت نمی‌توانند این‌گونه رفتارهای وحشت‌انگیز را تحمل کنند.

اما نادر افغان، سخنگوی حزب اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید، هواداران این حزب در سطح شهر هیچ‌گونه مانوری را انجام نداده‌اند و تنها شمار محدودی از نگهبانان آقای حکمتیار با سلاح در چهارچوب نیروهای امنیتی ایفای وظیفه کرده‌اند.

به گفتۀ آقای افغان، افراد حزب اسلامی به تعهداتش با حکومت پابند است و به زودی سلاح‌های‌ دست داشتۀ‌شان را بر زمین می‌گذارند.

خواستیم در این باره دیدگاه وزارت امور داخله را نیز داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر موفق نشدیم.