چهارشنبه 4 دلو|بهمن 1396 برابر با 24 جنوری 2018

یورش طالبان بر ولسوالی قلعه‌زال و شاهراه کندز-تخار 15 ثور|اردیبهشت 1396

 

بامداد امروز (جمعه)  طالبان بر بازار ولسوالی قلعۀ‌زال ولایت کندز و هچنان شاهراه کندز-تخار حمله‌ور شدند که تاکنون درگیری جریان دارد.

اسدالله سادات، عضو شورای ولایتی کندز به سلام‌وطندار می‌گوید، طالبان شب هنگام وارد روستاهای آق‌تپه مرکز ولسوالی قلعۀ‌زال شدند و ساعت 4 بامداد بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی یورش بردند. او می‌گوید، هم‌اکنون درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان جریان دارد.

به گفتۀ آقای سادات، چرخبال‌های ارتش هم از هوا نیروهای امنیتی را حمایت می‌کنند، اما هشدار می‌دهد که اگر تا عصر نیروهای تازه نفس به کمک آنان نرسد، نیروهای امنیتی جان‌های‌شان را از دست خواهند داد.

این عضو شورای ولایتی کندز می‌افزاید که ساختمان ولسوالی و فرماندهی پولیس این ولسوالی بیرون از بازار قرار دارد، اگر طالبان پاسگاه‌های بازار ولسوالی را زیر کنترل بگیرند، احتمال یورش بر واحدهای اداری نیز می‌رود.

محفوظ‌الله اکبری، سخنگوی پولیس شمال‌شرق کشور، می‌گوید که وضعیت در این ولسوالی زیر کنترل‌شان است و  درگیری به گونه پراکنده در اطراف ولسوالی جریان دارد.

او می‌گوید، طالبان حوالی ساعت 5 بامداد از چندین جهت بالای پاسگاه‌های نیروهای امنیتی شاهراه کندز-تخار یورش برده‌اند که هم‌اکنون مسیر رفت‌وآمد به روی ترافیک مسدود است.

آقای اکبری در بارۀ تلفات برخواسته از این رویداد آماری در دست نمی‌دهد، اما طالبان با نشر خبرنامه‌یی گفته اند که آنان یک رنجر و یک تانک هاموی نیروهای امنیتی را هدف قرار دادند که در نتیجۀ آن 8 سرباز افغان جان باخته‌اند.