سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

ولسوالی قلعۀزال کندز دوباره به دست طالبان افتاد 16 ثور|اردیبهشت 1396

 

یک منبع موثق امنیتی در کندز که خواست نامش گرفته نشود به سلام‌وطندار می‌گوید که ولسوالی قلعۀزال پس از دو شبانه روز درگیری به تصرف طالبان درآمد.

طالبان پنج‌شنبه شب وارد روستاهای آق‌تپه مرکز ولسوالی قلعۀزال شدند و بامداد روز جمعه بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی یورش بردند.

اسدالله سادات، عضو شورای ولايتی كندز می‌گويد كه تمامی تأسیسات دولتی به دست طالبان افتاده و 7 سرباز پوليس محلی نيز از سوی اين گروه اسير شده‌اند.

اما محبوب‌الله سعیدی، ولسوال قلعۀزال می‌گويد كه به دلیل وجود جنگل‌ها در اطراف این ولسوالی از آنجا بيرون شده‌اند و در داخل ولسوالی طالبان حضور ندارند.

به گفتۀ آقای سعيدی، جنگ خانه به خانه در این ولسوالی ادامه دارد و نیروهای امنیتی از خانه‌های حومۀ ولسوالی از اين منطقه محافظت می‌کنند.

ولسوال قلعۀزال می‌گوید که تاکنون در این درگیری 22  طالب کشته و ده‌ها تن‌شان زخمی شده‌اند، اما در بارۀ تلفات نیروهای امنیتی آماری نمی‌دهد.

اما طالبان با نشر خبرنامه‌یی گفته اند كه فرماندهی پوليس و تمامی پاسگاه‌های اين ولسوالی را تصرف کرده‌اند و تلفاتی بر نيروهای امنیتی وارد شده است.

در خبرنامه آمده که مقداری جنگ‌افزار، مهمات و وسايط نيروهای امنيتی نيز به دست اين گروه افتاده است.

در دوسال گذشته، اين سومين باری‌ست كه ولسوالی قلعۀزال کندز به دست طالبان سقوط می‌کند.

از سویی‌هم محفوظ‌الله اكبری، سخنگوی پوليس شمال‌شرق می‌گويد که درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان در شاهراه کندز-تخار وارد دومین روز شد و این مسیر همچنان به روی رفت‌وآمد بسته است.

آقای اکبری در بارۀ تلفات برخاسته از این درگیری چیزی نمی‌گويد، اما منبع می‌گويد که تاکنون در این شاهراه 3 سرباز کشته و 6 تن‌شان زخمی شده‌اند.