سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

آموزگارانی که درِ صدها مکتب را بستند 16 ثور|اردیبهشت 1396

 

آموزگاران مکتب‌های 3 واحد اداری مرکز خوست و 3 ولسوالی این ولایت به روز شنبه اعتصاب کردند و دروازۀ مکاتب را به روی دانش آموزان بستند.

این آموزگاران به دلیل عدم توزیع نمره‌های زمین که دولت برای‌شان وعده داده بود، اعتصاب درسی کردند.

رییس حسن از آموزگاران خوست در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، آنان مشکلات نبود سرپناه‌شان را در سال 1383 خورشیدی با حکومت در میان گذاشتند، اما تاکنون هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

جمال الدین از دیگر آموزگاران خوستی که اعتصاب درسی کرده می‌گوید، سال‌های زیادی است که به عنوان آموزگار وظیفه اجرا می‌کند، اما هنوز هم مشکل سرپناه‌شان پا برجاست.

آموزگاران هشدار می‌دهند، تا زمانی که به مشکل‌شان رسیده‌گی نشود، آنان به اعتصاب درسی‌‌شان ادامه می‌دهند.

بر بیناد معلومات رسمی، حدود 180 هزار دانش‌آموز در مکاتبی که آموزگارانش اعتصاب درسی کرده‌اند، مصروف آموزش و پرورش هستند.

محمداکبر تنی، معاون ریاست آموزش و پرورش/ معارف خوست ادارۀ محلی این ولایت را به بی‌توجهی متهم کرده می‌گوید که آنان به وعدۀ‌شان عمل نکرده‌اند.

آقای تنی می‌افزاید، اگر ادارۀ محلی همکاری نکند، مشکلات آموزگاران همچنان ادامه می‌یابد.

محمد مبارز زدران، سخنگوی والی خوست می‌گوید، در روند توزیع زمین‌های آموزگاران، مشکلاتی وجود داشت، اما این مشکلات اکنون حل شده و روند توزیع‌ به زودی آغاز می‌شود.

به گفتۀ سخنگوی والی خوست، آن شمار از آموزگارانی که شامل این فهرست نمی‌شوند، در مرحلۀ بعدی به آنان نیز زمین توزیع خواهد شد.

همزمان با اعتصاب آموزگاران در مرکز خوست، ده‌ها تن از آموزگاران مکاتب ولسوالی‌های اسماعیل‌خیل و نادرشاه کوت این ولایت نیز در اعتراض به آغاز نشدن روند توزیع زمین‌های‌شان، راهپیمایی کردند.