سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

زیباک پس از 10 روز هنوز در کنترل طالبان 17 ثور|اردیبهشت 1396

 

مسؤولان شورای ولایتی بدخشان با نگرانی از وضعیت بد امنیتی این ولایت می‌گویند، حدود ده روز  از سقوط ولسوالی زیباک می‌گذرد، اما تاکنون هیچ عملیات گسترده‌یی برای بازپس‌گیری این ولسوالی برگزار نشده است. آنان می‌گویند، مردم محل و آواره‌گان این ولسوالی روزهای دشواری را سپری می‌کنند.

طلب‌الدین قادری، عضو شورای ولایتی بدخشان در گفت‌وگویی به سلا‌م‌وطندار می‌گوید، از زمان سقوط این ولسوالی تاکنون، هیچ عملیات نظامی راه‌اندازی نشده است.

به گفتۀ آقای قادری، خط نبرد میان نیروهای امنیتی و طالبان، ولسوالی اشکاشم است. او می‌گوید، با این که نیروهای تازه‌نفس به ولسوالی زیباک رفته‌اند، اما باز هم به دلایلی نامعلوم عملیات بازپس‌گیری راه‌اندازی نمی‌شود.

این عضو شورای ولایتی بدخشان می‌افزاید که تاکنون 500 خانواده پس از سقوط ولسوالی زیباک بی‌جا شده‌ و هیچ کمکی به آنان انجام نشده است.

احمدفیصل بیگزاد، والی بدخشان در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، آماده‌گی برای راه‌اندازی عملیات بازپس‌گیری گرفته شده، اما به علت خرابی آب‌وهوای ولسوالی‌های زیباک و اشکاشم عملیات متوقف است. او می‌گوید، پس از خوب‌شدن هوا عملیات راه‌اندازی می‌شود.

والی بدخشان می‌افزاید که نیروهای امنیتی ولسوالی اشکاشم را از چنگ طالبان رها کرده و هم‌اکنون از این ولسوالی پاسبانی می‌کنند. او می‌گوید، برای کمیتۀ حالت اضطرار وظیفه سپرده تا به آواره‌گان ولسوالی زیباک رسیده‌گی کند.

محفوظ‌الله اکبری، سخنگوی پولیس شمال‌شرق کشور می‌گوید، با این که عملیات زمینی در زیباک متوقف است، اما عملیات هوایی ادامه دارد.  او می‌گوید، در نتیجۀ عملیاتی بامداد امروز، 8 طالب کشته و بیش از 20 تن دیگرشان زخمی شدند.

پیش از این ولسوالی زیباک از مناطق امن بدخشان به شمار می‌رفت، اما طالبان حدود ده روز پیش بالای این ولسوالی یورش برده و تاکنون کنترل آن را در دست دارند.