چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

اشتراک اجباری ده‌ها دانش‌آموز در همایش سخنرانی گلبدین حکمتیار 19 ثور|اردیبهشت 1396

بهزاد رسولی سلام‌وطندار  

یک منبع موثق به سلام‌وطندار می‌گوید، سعید منصور، رییس معارف/آموزش و پرورش شهر کابل با استفاده از نفوذ خود، از آموزگاران و دانش‌آموزان خواسته تا در همایش سخنرانی گلبدین حکمتیار که در روز جمعه 15 ثور/اردیبهشت در کابل برگزار شده بود، اشتراک کنند.

گلبدین حکمتیار پس از 20 سال روز 14 ثور/اردیبهشت وارد کابل شد. اما خلاف توقعات، ده‌ها تن او را همراهی کردند و فردای آن روز هنگام سخنرانی‌اش در ورزشگاه کابل، هزاران تن اشتراک داشتند. 

به گفتۀ منبع، در همایش گلبدین حکمتیار شمار زیادی از آموزگارانِ مرد و زن و ده‌ها دانش‌آموز مکتب‌های دولتی و غیردولتی از سوی رییس معارف شهر کابل دعوت شده‌ بودند تا استقبال از حکمتیار پرشکوه جلوه کند.

این منبع می‌گوید، شماری از آمران حوزه‌های آموزشی و مدیران مکاتب خواست رییس معارف پایتخت را نپذیرفته‌اند، اما شماری دیگر از ترس نداشتن مصونیت کاری، این خواست را پذیرفته‌اند و در همایش رهبر حزب اسلامی اشتراک کرده‌اند.

برخی از آموزگارانی که در این همایش اشتراک داشتند نیز این موضوع را تأیید می‌کنند، اما حاضر به مصاحبه نیستند. این آموزگاران که نمی‌خواهند هویت‌شان فاش شود می‌گویند، از آدرس‌های مختلف با آن‌ها تماس گرفته شده و خواسته شده تا در این همایش اشتراک کنند.

سعید منصور، رییس معارف شهر کابل اما این موضوع را رد می‌کند. او می‌گوید، حزب گلبدین حکمتیار حزب فقیری نیست که نفوذ نداشته باشد، «این حزب هواداران میلیونی دارد و نیاز نیست فرد یا گروهی را به زور به اشتراک در همایش سخنرانی امیر وادار کرد.»

او می‌گوید، این همایش اگر در یکی از روزهای رسمی هفته برگزار می‌شد، ادعای آموزگاران و دانش‌آموزگان توجیه‌پذیر بود، اما همایش سخنرانی رهبر حزب اسلامی در روز جمعه برگزار شده است. آقای منصور تأکید می‌کند که هیچ کس به زور شخصی را وادار به اشتراک در هیچ نشستی کرده نمی‌تواند.

مجیب مهرداد، سخنگوی وزارت معارف/آموزش و پرورش به سلام‌وطندار می‌گوید، وزارت معارف افغانستان مخالف اشتراک دانش‌آموزان در همایش‌های سیاسی است و اگر مدارکی مبنی بر سوء استفادۀ دانش‌آموزان و آموزگاران از سوی رییس معارف شهر دریافت کنند، با این قضیه برخورد قانونی خواهند کرد.

و اما حزب اسلامی نیز نظر مشابه رییس معارف شهر کابل دارد. نادر افغان، سخنگوی این حزب به سلام‌وطندار می‌گوید که «امیر حزب اسلامی» هواداران میلیونی دارد و آن‌ها حتا مانع اشتراک چندین هزار تن دیگر در این همایش شده بودند.

اشتراک شماری از آموزگاران و آمران مکتب‌های شهر کابل در مراسم معرفی فاروق وردک

به گفتۀ آقای افغان، حزب اسلامی افغانستان توسط جوانان بنا نهاده شده و «جوانان علاقه‌مند شنیدن سخنرانی امیر حزب اسلامی‌اند.»

سخنگوی حزب اسلامی می‌گوید، جمعیت شهر کابل به حدود 8 میلیون تن می‌رسد و حداقل یک میلیون این رقم علاقه‌مند و هوادار این حزب هستند. نادر افغان می‌گوید، هزاران تن هنگام سخنرانی امیر حزب اسلامی در پاکستان که کشور همسایه است جمع می‌شدند، این‌جا که افغانستان است و کشور خود.

ناگفته نباید گذاشت، در آخرین مورد به تاریخ 30 اپریل سال جاری در مراسم معرفی فاروق وردک به عنوان وزیر دولت در امور پارلمانی نیز شماری از کودکان، آموزگاران و آمران مکتب‌های شهر کابل اشتراک داشتند.

گلبدین حکمتیار ۴۰ سال برای تصاحب اقتدار در کابل سلاح برداشت و در ۱۵ سال گذشته به امید سرنگونی نظام پس از طالبان، خروج کامل نیروهای خارجی و ایجاد حکومت اسلامی مطابق خوانش خودش ‌جنگید. او از تمام این خواسته‌ها سرانجام دست برداشت و به روند صلح افغانستان پیوست.