سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

تنها 17 کارنت تیر، صادرات افغانستان در 4 سال گذشته 20 ثور|اردیبهشت 1396

 

نشست ملی حمل‌ونقل سازمان جهانی جاده «TIR» امروز (چهارشنبه) با اشتراک مسؤولان وزارت‌ ترانسپورت، اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان در کابل برگزار شد.

محمدیونس مهمند، معاون هیأت مدیرۀ اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان در این نشست می‌گوید، افغانستان با گذشت نزیک به چهار سال از پیوستن‌ به سازمان جهانی جاده «TIR» تاکنون تنها 17 کارنت بار کالاهای صادراتی‌اش مدرک عبور مرزی «کارنت تیر» را به دست آورده و به کشورهای منطقه صادر کرده است. اما کشورهای ترکیه، قزاقستان، تاجیکستان و دیگر کشورهای عضو سازمان «TIR» در این مدت 1286 کامیون را با گرفتن مدرک «کارنت تیر» به افغانستان فرستاده‌اند.

آقای مهمند، این وضعیت را نگران کننده می‌خواند و می‌گوید، با آن که صادرات کالاهای بازرگانی افغانستان از طریق سازمان «TIR» گذشته از کاهش هزینه سهولت‌های زیادی را برای بازرگانان فراهم می‌سازد، اما افغانستان تاکنون از این سیستم استفادۀ بهینه نکرده است.

عدم همکاری اداره‌های مربوط، مشکلات راه، ندادن روادید/ویزه به راننده‌گان در کارنت تیر، عدم آگاهی راننده‌گان از سازمان تیر از مشکلات اساسی فراه‌راه راننده‌گان افغانستانی در سازمان تیر به شمار می‌روند.

شفیق‌الله قاری‌زداه، معین وزارت مالیه در این نشست می‌گوید که صادرات و واردات از طریق سازمان تیر سودی خوبی را برای مردم و افغانستان دارد. 

او می‌گوید که برای حل مشکلات راننده‌گان افغانستان در سازمان تیر، در نظر دارند تا مدیریت سیستم «TIR» را در بندرهای کشور بسازند و آن را برای مسؤولان بندرها معرفی کنند.

افغانستان در سال 2013 میلادی برای بار دوم به سازمان جهانی جاده «TIR» پیوست.