سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

در نتیجۀ جنگ کندز تاکنون 4 هزار خانواده بی‌جاشده‌اند 21 ثور|اردیبهشت 1396

 

در جریان سه هفته حدود 4000 خانواده از بخش‌های گونه‌گون کندز آواره شده‌اند.

مسؤولان بخش حالت اضطرار ریاست امور مهاجران کندز می‌گویند، از آغاز درگیری‌های اخیر میان نیروهای امنیتی و طالبان در بخش‌هایی از این ولایت تاکنون به گونۀ تخمینی 4000 خانواده، خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند.

به گفتۀ آنان این شمار خانواده‌ها از 8 روستای شمالی شهر کندز، روستاهای مسیر شاهراه کندز- تخار و ولسوالی قلعۀزال این ولایت به بخش‌های نسبتاً امن پناه برده‌اند.

محمدیوسف خدام، آمر حالت اضطرار ریاست امور مهاجران کندز به سلام‌وطندار می‌گوید، این آواره‌گان جنگی در وضعیت بدی به ‌سر می‌برند و هنوز هیچ کمکی دریافت نکرده‌اند.

اما به گفتۀ آقای خدام، تاکنون 1000 خانواده سروی شده‌اند و نهادهای کمک‌رسان به زودی به این خانواده‌ها پول نقد، مواد غذایی و غیر غذایی کمک خواهند کرد.

آقای خدام می‌گوید که شماری از این آواره‌گان جنگی در خانه‌های نزدیکان‌شان و شماری دیگر آنان در خانه‌‌های کرایی شب و روزشان را سپری می‌کنند.

شماری از این آواره‌گان، از نبود مواد خوراکی و سرپناه شکایت دارند.

نظرمحمد، آواره‌شده از ولسوالی قلعۀزال می‌گوید:« نه آب است و نه نان، هیچ‌چیزی نیست.»

محمدانور، یکی از آواره‌گان روستای ملرغی کندز می‌گوید، گذشته از نداشتن غذا، کودکانش لباسی برای پوشیدن نیز ندارند.

آواره‌گان جنگی کندز از مقام‌های امنیتی می‌خواهند که عملیات را برای نابودی طالبان راه اندازی کنند تا زمینۀ بازگشت آنان به خانه‌های‌شان فراهم شود.

عبدالحمید حمیدی، فرمانده پولیس کندز می‌گوید که به زودی عملیاتی را برای سرکوب طالبان راه‌اندازی می‌کنند و تا دو هفته دیگر این آواره‌گان به خانه‌های‌شان بر خواهند گشت.