سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

باج‌گیری طالبان از آموزگاران دهنۀغوری بغلان 22 ثور|اردیبهشت 1396

 

طالبان از آموزگاران دهنۀغوری و دندغوری ولایت بغلان پول می‌گیرند.

شماری از دانش‌آموزان مکتب‌های ولسوالی دهنۀغوری و منطقۀ دندغوری ولایت بغلان که نخواستند نام‌های‌شان گرفته شود به سلام‌وطندار می‌گویند، طالبان از آموزگاران این بخش‌ها به بهانه‌های گونه‌گون پول می‌گیرند.

این دانش‌آموزان که به علت ادامۀ جنگ و نبود درس از مکتب‌های دهنۀغوری و دندغور سه‌پارچه گرفتند و برای ادامۀ آموزش‌ به شهر پلخمری آمده‌اند میگویند که در مکتب‌های این بخش‌ها در کنار حاضری معارف، طالبان نیز برای آموزگاران حاضری ویژۀ خود را دارند.

به گفتۀ آنان، بر بنیاد حاضری طالبان هر آموزگاری که ناوقت به مکتب بیاید 200 افغانی و هر آموزگاری که غیرحاضر باشد 500 افغانی از سوی این گروه جریمه می‌شود.

این دانش‌آموزان می‌گویند که طالبان مضمون زبان انگلیسی و آموزش ورزش را نیز از نصاب آموزشی مکتب‌های دهنۀغوری حذف و کتاب‌های درسی خودشان را جایگزین آن‌ کرده‌اند.

به گفتۀ این دانش‌آموزان، طالبان در مکتب‌های این بخش‌ها ترقی تعلیم نیز دارند و به گونۀ روزانه و هفته‌وار آن را ارزیابی و امضا می‌کنند.

فیروزالدین ایماق، عضو شورای ولایتی بغلان نیز میگوید، در حالی که معاش و مصارف مکتبهای دهنۀغوری  را دولت پرداخت می‌کند، اما این مکتب‌ها از سوی طالبان مدیریت میشوند.

به گفتۀ آقای ایماق، طالبان در بخش‌های زیر ادارۀ‌ شان در سه بخش معارف، قضا و سیاست برنامه‌های‌خود را عملی می‌کنند و برای مکتب‌ها مدیران مشخصی دارند.

این عضو شورای ولایتی بغلان میگوید، اگر دولت برای پسگیری ولسوالی دهنۀغوری به گونۀ جدی اقدام نکند، ادامۀ حضور طالبان و فعالیت آنان در این ولسوالی نگرانی‌های بیشتری را به بار خواهد آورد.

از سویی‌هم یک منبع در ولسوالی دهنۀ غوری که نمیخواهد نامش فاش شود به سلام‌وطندار میگوید، طالبان برخی از آموزگاران مکتب زراعت این ولسوالی را که در روز رخصتی عمومی به خاطر ماتم ملی برای ارج‌گذاری به جان باخته‌گان قول اردوی 209 شاهین به مکتب نیامده بودند، لت‌وکوب کرده‌اند.

اما غلام‌محی‌الدین پیکان حیدری، رییس معارف بغلان این گفته ها را رد کرده  میگوید که تاکنون هیچ آموزگار دهنۀغوری در این باره به آنان گزارش و یا اطلاعی نداده است.

ولسوالی دهنۀغوری بغلان نزدیک به یک سال پیش به دست طالبان سقوط کرده است و دولت تاکنون نتوانسته این ولسوالی را دوباره تصرف کند.