يک‌شنبه 2 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 22 اپریل 2018

استرالیا در خواست ناتو برای فرستادن نیروی بیشتر به افغانستان را بررسی می‌کند 22 ثور|اردیبهشت 1396

 

نخست وزیر استرالیا امروز گفته است که در حال بررسی در خواست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای فرستادن نظامیان بیشتر به افغانستان است.

به گزارش یک رسانۀ استرالیایی به نام «اس.بی.اس» مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا گفته است که امسال در سفرش به کابل، ناتو و وزیر دفاع آمریکا از او خواسته‌اند تا نظامیان بیشتری را به افغانستان بفرستند.

نخست وزیر استرالیا  اواخر ماه اپریل امسال در یک سفر از پیش اعلام‌ناشده در آستانه روز «آنزاک» به هدف دیدار با نیروهای نظامی این کشور در افغانستان، به کابل آمد.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شوند که دن کوتس، رییس اداره اطلاعات ملی آمریکا روز گذشته در یک نشست علنی کمیته اطلاعاتی سنای این کشور گفته است که با وجود افزایش کمک‌های نظامی واشنگتن و متحدانش، اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان کم‌وبیش به گونۀ قطع در سال ۲۰۱۸ میلادی بدتر خواهد شد.

او افزوده است که گروه طالبان به احتمال زیاد تلاش خواهد کرد که نفوذش را در بخش‌های روستایی گسترش دهد و پیش‌بینی کرده که "وضعیت وخیم اقتصادی" می‌تواند دولت افغانستان را ناتوان کند.

در حال حاضر حدود 270 سرباز استرالیایی در افغانستان مستقر اند و در زمینه آموزش و مشوره‌دهی با نیروهای امنیتی همکاری می‌کنند.

بیش از 20 هزار نیروی نظامی استرالیا در سال ۲۰۰1 در چهارچوب ناتو وارد جنگ افغانستان شد که تا سال 2014 میلادی، 42 سرباز این کشور کشته و بیش از 250 سرباز دیگرش زخمی شدند.